art&design
Dél-Korea, habár gazdasági teljesítménye alapján a világ egyik legfejlettebb állama, számos nehézséggel küzd: öregedő társadalom, országon belüli egyenlőtlen gazdasági fejlődés, elnéptelenedő vidéki települések és a nagyvárosok zsúfoltsága, melyet a folyamatosan növekvő lakhatási költségek súlyosbítanak. A kiállítás építészeti példák és a koreai társadalmi közeg bemutatásával járja körbe, hogy az építészet miként válaszol a növekvő kihívásokra.
A Koreai Kulturális Központ, a szöuli Modern és Kortárs Művészetek Múzeuma, és a Mokchon Kim Jung Sik Alapítvány által közösen megvalósított budapesti kiállításon harminc építészeti projektet ismerhetnek meg az érdeklődők.
A kiállított munkák között szerepel a Korea fővárosától 30 kilométerre található 130 kiadót és 57 nyomdát magában foglaló „könyvváros”, Szöul üzleti negyedének leghíresebb, 17 emeletes, oszlopmentes, „konfuciánus” irodaháza, de az érdeklődők megismerkedhetnek a Gapado-szigetén megvalósuló projektekkel is. A sziget lakosságának folyamatos elvándorlását olyan kis építészeti beavatkozásokkal igyekeznek megállítani, melynek célja az ökológiai egyensúly megőrzése. Az egyes projektek így a sziget természeti szépségeinek és adottságainak megőrzésének szem előtt tartásával valósulnak meg, megteremtve a fenntartható turizmus lehetőségét. Az elkészült létesítmények – helyi kultúrát bemutató múzeum, művészlakások, közösségi ház, halászati központ stb. – nagyrészt a helyi tartományi kormányzat tulajdona, a működtetésüket pedig a helyi közösségre bízzák, így a bevétel is helyben marad.
Fotó: Mudra László
A kiállítás 2020. február 28-ig ingyenesen látogatható.