art&design
A Római Magyar Akadémia MTI-hez elküldött tájékoztatója szerint a római Magyar Nagykövetséggel közösen rendezett tárlaton lesznek láthatók először az olasz fővárosban Madarassy István Isteni Színjátékot illusztráló szoborképei. A november 4-ig látható kiállítást Kovács Ádám Zoltán magyar nagykövet, valamint Manuela Bartolotti Ablondi művészettörténész nyitja meg.
Mint írják, a Dante-trilógia által ihletett szoborképeket a neves szobrász vörösrézlemezből hegesztve, tűzecsettel színezve, megfestve készítette el. Az énekek történéseit a figurák mozdulataival és azok kéztartásával, a régi kódexekhez hasonlóan ábrázolta. Az egyes lemezeken a kompozíciót úgy alakította ki, hogy a kezek mint a test egyik legkifejezőbb részei, gyakran túlnyúlnak a kétdimenziós képkeretből. Az oxidáló láng hevében a rézből megszülető színek szimbolikusak és megindítóak: a középkor világát és magát az Isteni Színjáték jelképrendszerét idézik. Míg Madarassy Infernójában a sötét árnyalatok a meghatározóak, a Purgatóriumot a belső tűz és égető bűnbánat pirosa uralja, a Paradicsomhoz közeledve pedig a fény dominál.
A magyar szobrász életműve sok szállal kötődik Itáliához. A dantei énekeknek ajánlott sorozata több ízben volt már látható Olaszországban: 1994-ben Pokol kapuja című művét Ravennában a Nemzetközi Dante Biennálén aranyéremmel jutalmazták, majd ezt követően 1996-ban és 1998-ban Madarassy ismét részt vett a ravennai biennálén a Purgatórium, valamint a Paradicsom egyes énekei által ihletett műveivel. 2010-ben a firenzei Dante Múzeum meghívására a teljes Isteni színjátékot illusztráló kiállítása volt látható. Ezt követően 2013-ban és 2016-ban ugyancsak Firenzében a Dante Múzeum révén újabb kiállításokon mutatkozhatott be az olasz közönségnek - írták a tájékoztatóban.
Kép forrása: http://www.terasz.hu/main.php?id=egyeb&page=cikk&cikk_id=11080