zene
A Kolonits Klára és László Boldizsár főszereplésével, Kocsár Balázs vezényletével hallható produkciót Windhager Ákos és Kiss Eszter Veronika képekkel és zenetörténeti adalékokkal tarkított bevezetője előzi meg. Az Opera kiemelten fontosnak tartja első főzeneigazgatója, Erkel Ferenc életművének ápolását, ezért évről évre lemezre veszi darabjait. A sorozat idén egy szinte teljesen ismeretlen gyöngyszemmel, az Erzsébet második felvonásával bővül.
A mű Ferenc József és Erzsébet királyné 1857-es magyarországi látogatásának tiszteletére készült, főhősnője a királyné névrokona, a magyar történelemből és a német operairodalomból (Wagner Tannhäuser) is jól ismert Árpád-házi Szent Erzsébet. Az opera komponálásakor Erkelt még nem fiai, hanem a korban fuvolavirtuózként és zeneszerzőként egyaránt ismert Doppler Károly és Doppler Ferenc segítették, ők írták az Erzsébet első és harmadik felvonását, a műhelymunkában készült Erzsébet középső felvonása azonban a legvalódibb Erkel-zene.
Az alkotást az Opera együttesei és szólistái, Kolonits Klára, László Boldizsár, Haja Zsolt, Balga Gabriella, Káldi Kiss András és Cser Krisztián adják elő, a koncertszerű előadást Varga Bence állítja színpadra.
A szűk egyórás felvonást beavatóelőadás előzi meg, amelyen Ókovács Szilveszter főigazgató mellett Windhager Ákos összehasonlító irodalomtörténész és kultúrakutató, valamint Kiss Eszter Veronika zenetörténész, zenekritikus mesél a mű hátteréről.
Kép forrása: wikipedia