art&design
Cselovszki Zoltán, az Iparművészeti Múzeum főigazgatója közölte, egy héttel ezelőtt fejeződött be a műtárgya kiköltöztetése a rekonstrukció előtt álló múzeum épületéből. Fontos azonban, hogy az IMM a felújítás évei alatt se szakadjon el a közönségtől, erre pedig kiváló lehetőséget nyújt a Várkert Bazárral megkezdett együttműködés. A főigazgató azt is elmondta, az Iparművészeti Múzeum egy hat kiállításból álló sorozatot vett tervbe a Várkert Bazárban.
Az IMM mintegy 6000 tétellel, azaz 10 ezer műtárggyal gyarapította gyűjteményét az ezredforduló óta, ebből az anyagból mutat be a most megnyílt tárlat 200 válogatott darabot. A kiállítás célja, hogy az IMM mindegyik gyűjteményi egységét bemutassa, a látogató így egyaránt találkozhat használati és szakrális tárgyakkal, valamint autonóm műalkotásokkal is.
Prékopa Ágnes művészettörténész, a tárlat egyik kurátora emlékeztetett arra, hogy egy ilyen hatalmas gyűjteményt csak szigorú szelekción keresztül lehet kiállításon bemutatni. Ez hiába törekszik teljességre, óhatatlanul szubjektív lesz - utalt a válogatás címére. Mint kiemelte, a tárlat nemcsak a gyűjtemény sokszínűségét kívánja érzékeltetni a 17. századtól napjainkig készült műtárgyak segítségével, hanem a múzeumi munkába is betekintést nyújt.
A látogató ezért betekintést kap például a restaurátorok tevékenységébe, de olyan kérdésekre is megtalálhatja a választ, hogy mi az iparművészet, mit gyűjt az Iparművészeti Múzeum, mitől lesz egy tárgy képző- vagy iparművészeti alkotás, illetve hogy mi az a szociális dizájn. A Várkert Bazár Testőrpalotájában 2020. január 31-ig megtekinthető kiállításhoz múzeumpedagógiai és egyéb kísérőprogramok is kapcsolódnak.
Fotók: MTI/Mónus Márton