art&design
A szakember kiemelte, hogy a mottóként szolgáló mondatrészlet a keramikus- és textilművészek számára nemcsak a hajózást jelentette, hanem alkotásaikban a hajózáshoz kapcsolható életérzésre és jelenségekre is asszociáltak: a vízre és a víztükörre, a tükröződésre és a fényre, a partra, az apályra és a dagályra. Kutatásokat végeztek, hogy a római civilizációban milyen szerepe volt a tengeri és a folyami hajózásnak, milyenek evezőket, vitorlákat használtak.
A művészettörténész szerint a sokszínűségtől vált gazdaggá, érdekessé és izgalmassá a tárlat, a biennálén ugyanis 57 művész csaknem 70 alkotása lesz látható. A keramikusok munkái közt faliképek, tálak és bárkák jelennek meg, vékony porcelánvitorlákkal és ragasztott síküvegekkel készítettek változatos kerámiahajókat. A textilesek alkotásai közt klasszikus és sokféle kísérleti munkák is szerepelnek.
A hagyomány miatt a biennálé címe (kerámia és gobelin) megmaradt, viszont a műfaji korlátok már kevésbé kötöttek, mint a seregszemle alapításakor. Az alkotók műfajban és anyagban is szabadon kísérletezhetnek. A kiállításon többek közt megtalálhatók a lyukasztott, festett, applikált, ragasztott papírképek és vegyes-technikával készült munkák is.
Az 1997-ben indult kiállítássorozat ,,hívószava" Müller Róbert, a biennálé alapítójának kezdeményezésére a régi római civilizációból eredő kincsen, a Seuso-tálon olvasható felirat: Pelso, a Balaton latin neve. A biennálésorozat emblémája a 4-5. századból származó kincs - a vadászjelenettel díszített, egyetlen vastag, öntött ezüstlapból készült tál - rajza.
A XII. "PELSO" Országos Kerámia és Gobelin Biennálé szeptember 14-ig tekinthető meg a Balatoni Múzeumban.
A kép forrása: szallas.hu