film
A 14. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál idei versenyprogramját három előzsűri válogatta. A magyar előzsűri tagjai Keresztes Dóra és Békési Sándor animációs rendezők, valamint Rittgasser István animációs tanár voltak. Az egész estés filmeket Kerékgyártó Yvonne forgatókönyvíró-rendező, Bálint Péter filmforgalmazási szakember és Lukácsy György filmkritikus szemlézte, a tv-filmek versenyét pedig Aneta Ozorek lengyel filmes kurátor, illetve M. Tóth Éva és Ulrich Gábor animációs rendezők állították össze.
A több mint 200 beérkezett magyar nevezésből összesen 2 egész estés alkotás, 14 diákfilm, 22 rövidfilm, 23 televíziós sorozatepizód és 28 alkalmazott animáció került a versenyprogramba, emellett közel 30 film az információs programba. Az európai versenyben 6 egész estés alkotás, 28 sorozatepizód és 6 speciál látható, valamint 12 animációt vetítenek versenyen kívül.
A világ animációs fesztiváljait bejárt Ruben Brandt, a gyűjtő, valamint a Salamon király kalandjai című egész estés alkotások mellett a magyar rövidfilmes versenyprogramban debütál itthon Andrasev Nadja legújabb animációja, a Szimbiózis, melyben egy fiatal nő a férje szeretői után kutat. Szintén a rövidfilmek között látható Buda Flóra Anna személyes hangvételű Entropia című MOME Anim diplomamunkája, mely az idei Berlinalén kezdte meg nemzetközi útját, ahol rögtön el is hozta az LMBTQ-filmeket elismerő Teddy-díjat. A KAFF-on vetítik először nyilvánosan Rófusz Ferenc új alkotását, Az utolsó vacsorát, mely Leonardo da Vinci ikonikus falfestményét eleveníti meg szimbolikus módon. Műsoron lesz még többek közt a Magyar Filmkritikusok Szövetsége által a legjobb 2018-as animációnak megszavazott, szürreális családtörténetet bemutató Sellők és Rinocéroszok Traub Viktória rendezésében, Orosz Tina a Budapesti Metropolitan Egyetemen készített Mamahotel című diplomafilmje, melyben a szülőkről való leválás nehézségeit jeleníti meg humoros módon, valamint Klingl Béla Remake című kisfilmje, mely a főszereplő életvonalát követi nyomon.
Traub Viktória: Sellők és Rinocéroszok
A diákfilmek között lesznek alkotások a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemről (Molnár Eszter: Kegyelem, Simon József: Nem baj), a Budapesti Metropolitan Egyetemről (Kiss Nóra: Inner Rooms, Horesnyi Máté: Reggeli), az Illyés Művészeti Akadémiáról (Boros Bettina, Boros Brigitta: Élő anyag), a Partiumi Keresztény Egyetemről (Kádár Klaudia: Álmatlanság), valamint a Képző- és Iparművészeti Szakgimnázium és Kollégium animációiból (Tóth Lili: Az árnyék).
A 28 sorozatepizód között a legfrissebb magyar alkotások láthatók, mint például Gelley Bálint Átjáró Másvárosba mesekönyv-adaptációs szériájának legújabb része, a Kovásznai György ötlete alapján továbbvitt és újragondolt Candide című széria egyik epizódja Kreif Zsuzsanna rendezésében, illetve B. Nagy Ervin magyar sportolók életét feldolgozó sorozatának, a Cserebogaraknak egyik darabja.
A KAFF-fal párhuzamosan zajlik a 11. Európai Animációs Játékfilm és TV-Film Fesztivál, melynek versenyében 6 egész estés alkotás, 28 sorozatepizód és 6 speciál szerepel, emellett 12 animációt vetítenek az információs programban. A KAFF-on látható először a részben a Kecskemétfilm stúdiójában készült Medvevilág Szicíliában című egész estés film, mely az egyik legemblematikusabb olasz mesekönyvet dolgozza fel. A Lorenzo Mattotti rendezésében készült film nemzetközi bemutatója az idei Cannes-i Filmfesztiválon volt, ősztől pedig a Mozinet forgalmazásában a magyar mozikban is látható.
Az idei fesztivál versenyét három zsűri szemlézi. A KAFF alkotásait Ishu Pathel indiai animációs rendező, Csupó Gábor, a Klasky–Csupo animációs stúdió alapítója, Pápai Zsolt filmtörténész, Bán János író, valamint Lakatos Pál szobrász zsűrizi. A 11. Európai Animációs Játékfilm és TV-Film Fesztivál zsűrijének tagja Michaël Dudok de Wit holland animációs rendező, Bognár Éva Katinka animációs rendező és Gerencsér Péter filmtörténész, a TV-filmek versenyében pedig Wunder Judit animációs rendező, Medveczky Balázs, a Duna Médiaszolgáltató NZrt. televíziós médiaszolgáltatási igazgatója, Otto Alder, a Luzerni Nemzetközi Animációs Akadémia tanára, valamint Mohamed Ghazala, a Nemzetközi Animációs Szövetség (ASIFA) alelnöke voksol.
Simon József: Nem baj
A június 19. és 23. között megrendezett KAFF nyolc helyszínen zajlik, és számos panoráma program várja a látogatókat. Az idei fesztivál vendégországa Afrika lesz, így az itthon kevésbé ismert afrikai animációs filmtermésből is látható válogatás. 2019-ben lesz 150 éves a japán-magyar diplomáciai kapcsolatok létrejötte, ezért a KAFF-on külön blokkot szentelnek a kortárs japán animációnak. A fesztivál ideje alatt ’work in progress’ előadást tart a most készülő Toldi sorozatról Jankovics Marcell, munkásságába vezet be Michaël Dudok de Wit, amerikai animációs tapasztalatairól mesél Csupó Gábor, Orosz István pedig az animációs filmkészítésig vezető útját mutatja be. A fesztivál ideje alatt kiállítás látható Ishu Pathel, Csáki László, Haui József, Bognár Éva Katinka, valamint Horkay István munkáiból. A KAFF könyvbemutatókkal is várja az érdeklődőket: itt mutatkozik be Varga Zoltán legújabb könyve, mely a kecskeméti rajzfilmstúdió történetét dolgozza fel, valamint Kollarik Tamás és Fülöp József Magyar Animációs Alkotók I. című riportkötete.
A 14. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál és a 11. Európai Játékfilm és Tv-film Fesztivál programja a KAFF oldalán található.
Forrás: Kecskeméti Animációs Fesztivál
Borító- és leadképek: Orosz Tina – Mamahotel,
Traub Viktória – Sellők és Rinocéroszok,
Simon József – Nem baj, Buda Flóra Anna – Entrópia