art&design
A programsorozat célja, hogy bemutassa a műtárgyak sokszínűségét, és közelebb hozza a műtárgyak, valamint a műkereskedelem világát a nagyközönséghez, bepillantást engedve a kulisszák mögé is.
A három nap során a látogatók a műtárgyak széles skálájával ismerkedhetnek meg, sokszínű megközelítésben. Míg a szakmai előadásokon neves előadók beszélnek a műgyűjtés aktuális kérdéseiről, a gyűjteménymenedzsmentről, műtárgyhamisítási botrányokról, a legnagyobb aukciós szenzációról, a Salvator Mundiról és más műtárgykereskedelmi sikertörténetekről, addig a workshopokon az érdeklődők maguk is aktív résztvevői a műtárgykészítés kreatív folyamatainak, például Herendi porcelánrózsát formázhatnak, kipróbálhatják a porcelánfestést és a fejdíszkészítést is.
A programok között a bútorok, fotográfiák, kortárs ékszerek, porcelánok, festmények, szobrok kedvelői éppúgy megtalálják az őket érdeklőket, mint a plakátok, a numizmatika, az üveg vagy éppen az extravagáns fejdíszek szerelmesei. A nagyközönség számára nem látogatható helyszínek nyílnak meg az érdeklődők előtt, kinyitja kapuit többek között a Ludwig Múzeum gyűjteményi raktára, a Képzőművészeti Egyetem Grafikai Műhelye és az Epreskert is.
A kortárs művészet iránt érdeklődők műteremlátogatásokon vehetnek részt, olyan ismert művészeknél, mint Haász István, Gábor Áron és Heller Zsuzsa, Kóródi Zsuzsanna és Gáspár György, Botos Péter vagy Wolsky András. A műtárgyak születését műtárgykészítő műhelyekben is meg lehet tekinteni, legyen szó a kézműves lámpák vagy az ötvösképzés izgalmas világáról. A műtárgybemutatók során perzsaszőnyegekkel és az MTA Művészeti Gyűjteményének egyes darabjaival találkozhatnak a résztvevők, valamint Herendi porcelánfestést is megtekinthetnek.
Aki pedig arra is kíváncsi, mi történik akkor, ha egy műalkotás megsérül, illetve milyen kihívások elé állítja a kortárs művek állagvédelme a szakembereket, restaurátorműhelyekben kaphat választ a kérdéseire.
A tematikus séták során az Országház és környéke érdekességeivel, a rádiózás és televíziózás történetével, kortárs műtárgyakkal és régiségekkel foglalkozó galériák világával ismerkedhetnek meg a látogatók.
A tárlatvezetéseken különleges témákról hallhatnak, izgalmas helyszíneken járhatnak a résztvevők. Kiderül például, hogy milyen egzotikus növények és keleti műtárgyak színesítik a Hopp-villa kertjét, milyen kincsek vannak a Várfok Galéria művészeti archívumában és raktárában, vagy hogy mik voltak a szocializmus kereskedelmének sztárjai.
A műkereskedelem iránt érdeklődőknek a szakmai előadásokon, galériasétákon túl a becsüs órákat ajánljuk, ahol gyakorlati szempontú ismeretekkel is gazdagodhatnak. A mini aukción pedig megtapasztalhatják, milyen érzés licitálni, majd, ha minden jól megy, haza is vinni a kiszemelt tételt.
Az idei év egyik újdonságát a filmvetítések jelentik, vetítésre kerül például a nagysikerű Ruben Brandt, a gyűjtő című mozi is. A Műtárgyak Éjszakáján a fiatalabb generáció tagjai sem maradnak látni- és tennivaló nélkül, őket ingyenes gyerekprogramok, interaktív foglalkozások várják, melyeken többek között bútort is tervezhetnek.
Műtárgyak Éjszakája, 2019. május 30-június 1.
További infók a honlapon.