film
A Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségét (FIAF) a La Cinémathèque française, az amerikai Museum of Modern Art, a British Film Institute és a német filmarchívum alapította meg 1938-ban Párizsban. A nemzeti filmarchívumokat és a filmörökséggel foglalkozó egyéb szakmai szervezeteket magába foglaló szövetség irányelveket és ajánlásokat fogalmaz meg a film megőrzésével, felújításával és közönséghez való eljuttatásával kapcsolatban, elméleti és gyakorlati vonatkozásban egyaránt.
Tartalmi, gyűjteményezési és technikai kérdésekkel szintén foglalkozik, így elsőként hívta fel a figyelmet a tűzveszélyes nitrofilmanyagok átmentésének szükségességére, a filmállomány szakszerű tárolásának fontosságára, a régi filmek vetítésének szabályozásának fontosságára. Szerzői jogi kérdésekkel, technikai szakemberek képzésével, a digitalizáció által felvetett problémák megoldásával is foglalkozik.
A FIAF-nak napjainkban 77 országból 150 tagszervezete van. A Magyar Nemzeti Filmarchívum megalakulásától, 1957-től tagja a szervezetnek, és 1961-ben már adott otthont FIAF kongresszusnak.
A francia filmpionír, George Méliès 100. születésnapja alkalmából a budapesti kongresszus a centenárium jegyében zajlott és az eseményre hazánkba látogatott a filmrendező lánya és unokája is. Madeleine Malthête-Méliès bocsátotta az archívum rendelkezésére azt a 18 Méliès-filmet is, amit a Filmművész Klubban tartott emlékünnepségen levetítettek.
A kongresszus házigazdája – és részben helyszíne is – az akkor Filmtudományi Intézet nevet viselő filmarchívum volt, Stefánia (akkor: Népstadion) úti épületében. Itt került sor a tudományos vitára, nagy érdeklődés és sűrű dohányfüst közepette. A vitaindító előadást Georges Méliès-ről Bíró Yvette tartotta. A külföldi vendégek számára válogatást mutattak be a magyar filmtörténet kiemelkedő alkotásaiból, a Filmmúzeum pedig műsorra tűzte a Valahol Európábant.
Bővebb információ olvasható a FIAF valamint a Magyar Nemzeti Filmalap – Filmarchívum honlapján.
Forrás és képek: Magyar Nemzeti Filmalap