art&design
Mi történt a harmincas évek világhírű pesti mulatóival 1945 után? Hogyan alakították át a Városliget szórakozóhelyeit? Mennyire volt erotikus egy szocialista revü? Melyik színésznő kapta karrierjét besúgásért cserébe az ÁVH-tól? – többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ az OSZK Színháztörténeti Tárának kiállítása.
Mint a szervezők emlékeztetnek, az 1949-től zajló revükísérletek célja az volt, hogy a két világháború közt népszerű show-műsorokat kormánypropagandával feldúsítva a szocialista embertípus kinevelésének eszközévé tegyék. Kérdésessé vált azonban, hogy a korábban erotikus produkciókat sikerül-e elfogadhatóvá tenni az államszocialista kultúrairányítás számára.
,,Az 1950-es évek elfelejteni kívánt sztálinista show-műsoraiban számos ma is ismert és már akkoriban sem ismert előadó szerepelt. Sőt, több olyan is, akiket akkor még nem ismertek, de mára közismertté váltak (Romhányi József, Szenes Iván, Klapka György). A korszak politikai irányítása a színházra is csak saját propagandája szócsöveként tekintett, ezért több kísérlet történt a korábban 'csak' szórakoztató műsorok átalakítására és az államszocialista rendszer elvárásainak való megfeleltetésére" - idéz a közlemény a tárlat kurátora, Molnár Dániel színháztörténész Vörös csillagok című, frissen megjelent könyvéből.
Az ötvenes évek elfelejteni kívánt szórakoztató műsorait és azok ma is ismert szereplőit a kamarakiállítás a nemzeti könyvtárban és magángyűjteményekben őrzött fényképek és dokumentumok segítségével idézi meg július 20-ig.