zene
Könnyű
Captain Kirke and the Klingons Quintet
Március 20. Szerda, 20:00 - BMC
A zenekar névadója és vezetője, az észt zongorista hölgy, Kirke Karja kétszer is járt már az Opusban. Három évvel ezelőtt előbb a Heliotroop szextet egyik vezetőjeként, majd saját kvartettjével is sikerült meghódítania a klub közönségét innovatív kompozícióival és briliáns játékával. Tavaly az éves nagy jazz szakvásár, a brémai jazzahead! európai seregszemléjén ez a kvartett egyike volt a sok száz jelentkezőből a European Jazz Meetingre kiválasztott 16 zenekarnak, akik a világ minden tájáról odasereglett szakmabeliek előtt élőben is megmérettethettek – tegyük hozzá, igen nagy sikerrel.
Kirke rendkívül aktív, kezdeményező típusú művész, ezt bizonyítja legújabb, az Opusban most bemutatkozó kvintettje is: egy igazi európai formáció, melyben a többféle fúvós hangszeren játszó litván Liudas Mockunas, a finn Mikko Innanen szaxofonos, a francia Etienne Renard bőgős, illetve honfitársa, az észt dobos Hans Kurvits a partnerei. Stílusukra sokféle zenei irányzat van hatással a metáltól kezdve a szabad jazzen át a minimalista, expresszionista és modern európai jazzig. A banda tagjai évek óta ismerik egymást, játszottak már együtt egyetemeken, jazz klubokban, felléptek nyári kurzusokon és fesztiválokon is. Habár a tagok Európa különböző országaiból származnak, közös bennük a kísérletezésre és valami önálló létrehozására való vágy, mely összehozta őket erre a projektre.
Közreműködik:
Kirke Karja - zongora
Mikko Immanen - szaxofon
Liudas Mockunas - szaxofon
Etienne Renard - nagybőgő
Hans Kurvits - dob
https://www.jegy.hu/program/captain-kirke-and-the-klingons-quintet-101386
Ken Vandermark workshop Budapesten
Március 24. Vasárnap, 12:00–15:00 - Lumen
KEN VANDERMARK újonnan alapított és szakmailag széles körben elismert együttese, a MARKER idén turnézik első alkalommal Európában. Vandermark különleges műhely keretében mutatja majd be a Marker
egyedi kompozíciós és improvizatív módszereit. A résztvevők megismerhetik az együttes zenéjét és betekintést nyerhetnek abba, hogyan bontja elemeire és formálja át a Marker a kompozíciós alapanyagot. A műhely végén Vandermark és az együttes többi tagja szívesen válaszol a résztvevők kérdéseire. A műhelymunka angol nyelvű lesz, de a szervezők gondoskodnak majd tolmácsról.
A rendezvény egyedi jellegű és a helyszín csak korlátozott férőhellyel rendelkezik! E miatt arra kérjük a résztvevőket, hogy mindenképp iratkozzanak fel itt: https://bit.ly/2HK0pGb
https://www.facebook.com/events/313443582637724/
Ken Vandermark & Marker (Us) & Grencsó Kollektíva
Március 24. Vasárnap, 20:00, Március 25. Hétfő, 20:00 - Lumen
A chicagói szaxofonos, klarinétos, zeneszerző és improvizátor az amerikai avantgárd jazz egyik legkiemelkedőbb alakja. Tavalyi turnéján is játszott már nálunk, és büszkén mondhatjuk, hogy a Lumen és zenei közege annyira megtetszett neki, hogy idén visszatér hozzánk, hogy két koncertet is játsszon - saját zenekarával és magyar zenészekkel, valamint tartson egy workshop-ot is.
Ezen az estén Vandermark több szettben saját zenekara, a Marker és a Grencsó Kollektíva tagjaival improvizál.
Ken Vandermark - szaxofon és fúvós hangszerek
Andrew Clinkman - gitár
Steve Marquette - gitár
Macie Stewart - billentyűs hangszerek és hegedű
Phil Sudderberg - dob
Grencsó István - szaxofon és fúvós hangszerek
Pozsár Máté - zongora
Benkő Róbert - nagybőgő
Miklós Szilveszter - dob
https://www.facebook.com/events/583836095376264/
Nehéz
Amadinda Percussion Project
Március 19. Kedd, 19:00 - Zeneakadémia, Solti Terem
A 35. évadját ünneplő, Kossuth- és Bartók–Pásztory-díjas Amadinda Ütőegyüttes hatalmas utat tett meg, míg a nemzetközi kortárszenei és ütőhangszeres életben mai példaadó tekintélyét kivívta. Az együttes tagjai nyugat-európai utcazenéléssel teremtették meg egyedülálló hangszerparkjuk alapjait és a kései szocializmus langyos közegében valószínűtlennek ható ambicionáltsággal építettek fel néhány év alatt figyelemreméltó modern- és kortárszenei repertoárt, amit aztán saját zeneszerzői invencióikkal és átiratok készítésével, valamint az egyetemes világkultúra ütőhangszeres zenéinek megismerésével szélesítettek. Az együttes máig nem felejtette el a kezdeti évek nehézségeit: ez a tény is tükröződik abban az elhatározásukban, hogy az évtizedek alatt felhalmozódott tudást és tapasztalatot felelősen továbbörökítve útjára indították az Amadinda Percussion Projectet. A program keretében az együttes tagjainak irányításával és részvételével, hangszerparkjuk felhasználásával a fiatalabb muzsikus nemzedékeket vonják be munkájukba. A mostani hangversenyen az 1936-os születésű, elsősorban repetitív zenéjével sikereket aratott, minimalista technikáiról híres Steve Reich egyik leghíresebb ütőhangszeres műve kerül a középpontba.
Műsor:
Steve Reich: Drumming
Amadinda Ütőegyüttes: Bojtos Károly, Holló Aurél, Rácz Zoltán, Váczi Zoltán, Joó Szabolcs (ütőhangszerek)
A Zeneakadémia és a Bartók Konzi ütőhangszeres hallgatói: Haász Tímea, Hencz Kornél, Láposi Dániel, Siptár Bence, Bereczki Klaudia, Bolyki Sára, Soós Zsófia (ének), Siklósi Kristóf (piccolo)
https://www.jegy.hu/program/amadinda-percussion-project-97920
Nikolai Lugansky zongoraestje, MVM Koncertek – A Zongora – 2019
Március 19. Kedd, 19:30 - Zeneakadémia - Nagyterem
Nyikolaj Luganszkij zongorakarrierje egy piros játék zongorával kezdődött, amit édesapja hozott az akkor még öt és fél éves kisfiúnak. Apja hamis játékát hallva a gyermek megmutatta, mely billentyűket kell leütni ahhoz, hogy jó legyen a dallam. Innentől egyenes út vezetett a muzsikusi pályára: zeneiskola, versenyek, majd 1996-ban debütálás Amerikában, a Hollywood Bowlban, a Kirov Színház Zenekara turnéjának egyik koncertjén, Valerij Gergijev vezényletével. Luganszkij azóta a világ számos színpadán megfordult vezető zenekarokkal, hazánkban is járt már többször. Lemezei közül kiemelkednek Rahmanyinov- és Chopin-felvételei. Az orosz zongoraművész a koncertezés és lemezkészítés mellett a Moszkvai Konzervatórium tanára Szergej Dorenszkij professzor asszisztenseként.
Műsor:
Debussy: Suite Bergamasque
Images / Képek (II. füzet)
2 arabeszk
A boldog sziget ***
Szkrjabin: 3. szonáta, op. 23,
Rahmanyinov: Válogatás az op. 32-es prelűdökből (no. 5, 6, 9, 10, 11, 12, 13)
https://www.jegy.hu/program/nikolai-lugansky-zongoraestje-mvm-koncertek-a-zongora-2019-87144
Mozart variációk és szonáták zongorára és hegedűre/5 (Összkiadás élőben)
Március 21. Kedd, 19:00 - Zeneakadémia, Solti Terem
Az Összkiadás élőben 2018/2019-es sorozatának záró hangversenyén Wolfgang Amadeus Mozart utolsó, 1785 és 1788 között keletkezett zongora-hegedű szonátái csendülnek fel a Zeneakadémia Solti Termében. Az 1785 decemberében keletkezett Esz-dúr szonáta (K. 481) annyira elnyerte a zeneműkiadással foglalkozó Franz Anton Hoffmeister tetszését, hogy a művet saját költségén jelentette meg. A 35. számú A-dúr szonáta (K. 526) a Kis éji zene (K. 525) és a Don Giovanni (K. 527) között foglal helyet Ludwig von Köchel katalógusában. Valójában ez a mű Mozart utolsó érett stílusú zongora-hegedű szonátája, az ezt követő, 1788. július 10-én befejezett F-dúr kompozíció (K. 547) ugyanis szerkesztésmódjában visszatér Mozart legkorábbi szonátáihoz: a hegedűs csupán árnyéka és kísérőtársa a zongoristának. A hangverseny műsorán szerepel még Mozart egy korábbi, töredékben maradt szonátatétele, amelyet barátja, Maximilian Stadler befejezésével hallhatunk.
Műsor:
Mozart: 33. (Esz-dúr) hegedű-zongora szonáta, K. 481
Mozart: B-dúr hegedű-zongora szonáta, K. 372 – - (töredék, M. Stadler befejezésével)
SZÜNET
Mozart: 35. (A-dúr) hegedű-zongora szonáta, K. 526
Mozart: 36. (F-dúr) hegedű-zongora szonáta, K. 547
Szabadi Vilmos (hegedű), Farkas Gábor (zongora)
https://www.jegy.hu/program/mozart-variaciok-es-szonatak-zongorara-es-hegedure5-osszkiadas-eloben-91694
Nagy Csaba és Sárai Gábor - lant
Március 21. Csütörtök, 19:30 - Nádor Terem
Nagy Csaba és Sárai Gábor - reneszánsz lant
Műsor:
Mille Regretz - Lant duettek a XVI. századból
(Josquin, C. Morales, N. Gombert, A. Willaert, E. Valderrabano, Fr. da Milano, V. Galilei valamint Fumie Sikichi művei)
A rendezvény a European Day of Early Music része
https://www.jegy.hu/program/nagy-csaba-es-sarai-gabor-lant-102652
Zenekari koncert - Bartók, Román népi táncok, Magyar népdalok
Március 21. Csütörtök, 19:45 - Müpa, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
„A Fischer Ivánok, Sebestyén Márták, Komlósi Ildikók és Cser Krisztiánok miatt magyar művésznek lenni egy koncertteremben olyan, mint Meryl Streepnek lenni az Oscar-gálán. Kinyílnak az ajtók, és az emberek felállva tapsolnak” – fogalmazott a Fesztiválzenekar közönségének egyik tagja az együttes 2017-es londoni koncertje után. A Bartók műveiből összeállított program most itthon is elhangzik.
Az este első fele formabontó: a zenekar egymás mellé állítja az eredeti, Bartók által gyűjtött népzenét és a zeneszerző kompozícióit. Ehhez a lehető legautentikusabb partner csatlakozik: Sebestyén Márta, akinek az édesanyja Kodály-tanítvány volt, személyes varázsával megfűszerezve, de változtatások nélkül adja elő a tradicionális magyar népdalokat.
Nem távolodik el teljesen a népi motívumoktól a koncert második fele sem, hiszen Bartókot egyetlen, balladisztikus operájának komponálása közben is mélyen foglalkoztatta a népzene. A kékszakállú herceg vára férfi és nő zaklatott párbeszéde, pszichológiai misztériumjáték, amely a férfilélek legmélyebb bugyraiba visz. E lélek sokban hasonlít Bartók melankóliába hajló, magányos karakteréhez. Az Opera Today így írt a BFZ előadásáról: „A zenekar a szivárvány minden színében tündökölt. Soha életemben nem hallottam megszólalni ennyi színt, amihez tökéletesen illeszkedett Cser Krisztián csodálatos, bársonyos basszusa.” Cser partnere ezúttal Vizin Viktória lesz; az elismert mezzoszopránt már a Covent Garden, a Carnegie Hall és a Metropolitan közönsége is hallhatta."
Műsor:
Bartók Béla: Román népi táncok, BB 76 – az eredeti népi táncokkal.
Bartók Béla: Magyar parasztdalok, BB 107;
A kékszakállú herceg vára, BB 62
A Fesztiválzenekar nem előadja, hanem lélegzi Bartókot, akinek fantasztikus lélekgazdagságát és mély érzésű, őszinte zenéjét egy egész estén keresztül élvezheti a közönség.
Sebestyén Márta (ének), Vizin Viktória (mezzoszoprán), Cser Krisztián (basszus), Népi hangszereken közreműködik: Kádár István, Szabó András, Fejérvári Zsolt • Vezényel: Fischer Iván
https://www.jegy.hu/program/zenekari-koncert-bartok-roman-nepi-tancok-magyar-nepdalok-89545
Kobayashi-bérlet 5. Lélekmelengetés Esz-dúrban - vezényel: Hamar Zsolt
Müpa Március 22. Péntek, 19:30 - Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
A New Yorkban élő Jan Vogler napjaink egyik legjelentősebb gordonkaművésze. A német muzsikus húszévesen lett a Drezdai Staatskapelle szólamvezetője, több mint húsz éve pedig szólistaként járja a világot. Mesés hangú (és értékű) Stradivari hangszerén a zeneirodalom valamennyi nagy művét eljátszotta már, ezek közül szólaltatja meg a francia romantikus szerző alkotását, amely különleges helyet foglal el a repertoárban. Éppen Saint-Saëns szellemi vezetésével kezdték újra felfedezni a 19. második felében a francia zene klasszikusait, például Rameau-t, hogy aztán megint évtizedekre elfelejtsék, és csak a 20. század végén csodálkozzanak rá zenéjének eredetiségére és változatosságára – ezen stílusjegyek valóságos tárháza A gáláns indiák című operából készült zenekari szvit. Az est második részében Hamar Zsolt a német romantikus szimfonikus zene egyik legnépszerűbb alkotását vezényli: a szerény osztrák szerző nagyszabású, magával ragadó mesterműve a 4. szimfónia, tele lélekmelengető dallammal és átható erővel; igazi kihívás a zenekarnak, semmihez sem hasonlítható akusztikai élmény a közönségnek.
Műsor:
RAMEAU: A gáláns indiák - szvit
SAINT-SAËNS: I. csellóverseny (a-moll), op. 33
BRUCKNER: IV. szimfónia (Esz-dúr)
Jan Vogler – cselló
Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Vezényel: Hamar Zsolt
https://www.jegy.hu/program/kobayashi-berlet-5-lelekmelengetes-esz-durban-vezenyel-hamar-zsolt-90096
szövegek az ajánlók alapján; képek: Wikiart,ajánlók