bezár
 

irodalom

2019. 02. 16.
Horvátországban nem ajánlott olvasmány Anne Frank naplója
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Horvátországban nem ajánlott olvasmány Anne Frank naplója Felháborodást keltett Horvátországban az oktatási minisztérium döntése, mely szerint lekerült az ajánlott olvasmányok listájáról Anne Frank naplója – közölte a helyi sajtó. Csütörtökön mintegy háromezren írták alá azt a petíciót, amelyben az iskolai programba való visszahelyezését követelik.

"Anne Frank naplója lekerült az iskolai olvasmányok listájáról. Nem tudjuk miért, de azt tudjuk, hogy ez a mű nagyon fontos ahhoz, hogy megértsük, meddig mehet el az emberi gonoszság egy sötét korszakban" - olvasható az interneten indított petícióban. A kezdeményezők úgy vélték: a holokauszt olyan téma, amelyet nem lehet mellőzni a horvát irodalmi oktatásban. 

prae.hu

Anne Frank zsidó tinédzser 1942 és 1944 között vezetett naplót a hitleri megszállás alatt álló Amszterdamban. Bujkáló családjával együtt felfedezték és deportálták, nem sokkal tizenhatodik születésnapja előtt a bergen-belsen-i koncentrációs táborban vesztette életét. 

Horvátországot azért is érinti érzékenyen a téma, mert a második világháborúban kikiáltott Független Horvát Államban (NDH) a horvátok is követtek el háborús bűncselekményeket. Az usztasa mozgalom egyike volt azoknak a szörnyű rendszereknek, amely együttműködött a nácikkal több tízezer zsidó, szerb és roma megsemmisítésben. A jasenovaci komplexumban, amelyet horvát Auschwitzként is emlegetnek, becslések szerint mintegy 80-90 ezer ember halt meg. Az áldozatok több mint fele szerb volt, de horvát és boszniai zsidókat, cigányokat és olyan horvátokat is kivégeztek, akik nem értettek egyet a rezsimmel. Az áldozatok között sok ezer gyermek is volt. 

Blazenka Divjak oktatási miniszter csütörtökön közösségi oldalán azt írta: megértette az üzenetet és elfogadja a kritikát. "Megkértem a kollégáimat, hogy azonnal állítsanak össze egy kérdőívet, amelyet szétküldenek majd az általános és középiskolai irodalom tanárok számára, és a válaszok alapján állítjuk össze az ajánlott házi olvasmányok listáját" - közölte. 

2017-ben egy horvát középiskolában Sibenik városban nem mutatták be az Anne Frank vándorkiállítást, mert az intézmény igazgatójának nem tetszett, hogy a partizánokat pozitív, míg a usztasákat negatív fényben tüntették fel. A szervezők a harminc pannó mellé, amely Anne Frank életét mutatta be, hat további pannót is csatoltak, amely nem volt része az európai programnak, és amely a partizánok, valamint az usztasák tetteit ábrázolta a második világháborúban. Az elmúlt időszakban többen is azzal vádolták Horvátországot, hogy "újra életre kelt az usztasizmus", az állami vezetők pedig nem tesznek ellene semmit. Egyre több helyszínen tűnnek fel fasiszta jelképek, és egyre több helyen hangzik el a Za dom spremni! (A hazáért készen állunk) usztasa köszöntés. 

Fotó: www.wikipedia.org

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

(kult-genocídium)
Juhász Tibor és Szálinger Balázs beszélgetése a Dantéban
irodalom

Kritika Élő Csenge Enikő Apám országa című kötetéről
Kritika Vági János Hanghordozó című regényéről

Más művészeti ágakról

gyerek

Válogatás a bábszínház adventi programjaiból
trabant: trabant LP (2024, purge.xxx)
építészet

Huszadik Média Építészeti Díja finálé
A filmek rejtett történetei a BIFF-en


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés