zene
A Bojtorján sikereihez nélkülözhetetlen volt a zenekar vezetője, a produceri vénával megáldott Kemény Győző menedzseri képessége, emellett az együttes kompromisszumkészsége. A későbbi sikeres formációt megalapozó zenekar 1972-ben alakult, 1974-ben vette fel a Bojtorján nevet.
A klasszikus ötös felállás 1977-től 1988-ig működött, ebben Pomázi Zoltán (gitár, ének), Vörös Andor (steelgitár, bendzsó, mandolin, ének), Kemény Győző (hegedű, konga, ének), Buchwart László (akusztikus gitár, mandolin, ének) és Barna Zoltán (dob, ének) szerepelt - ők (Szenes László basszusgitárossal kiegészülve) a szerdai könyvbemutatón újra összeálltak és eljátszottak öt régi slágert.
A hangzásunkban talán a vokál szerepe volt a legfontosabb, négy-öt szólamban is jól tudtunk működni. Első lemezünk, az 1981-ben megjelent Csavargódal producere Szörényi Levente volt, az anyagot egy pestlőrinci házi stúdióban vették fel. A Csavargódal több mint dupla annyi példányban fogyott, mint a szintén countryban utazó Fonográf akkori lemeze. (A Bojtorján 1984-ben megjelent Karácsonyi albuma pedig minden idők legnagyobb példányszámban - a becslések szerint több mint 300 ezer darabban - eladott magyar lemeze.)
A csapatot a nyolcvanas évektől Európába és Amerikába egyaránt többször meghívták játszani, fesztiválokra és turnékra. Felléptek Nashville-ben a világ legnagyobb countryzenei fesztiválján, ahonnan BMI-nagydíjjal tértek haza. Az Egyesült Államokban éveken keresztül ismert volt a Bojtorján, zenéltek a legnépszerűbb televíziós showműsorban, a David Letterman Show-ban, de játszottak együtt Jerry Lee Lewis-zal, Carl Perkinsszel, és Johnny Cash-sel is. A Bojtorján az egyedüli magyar együttes, amely koncertet adott a londoni Wembley Arenában.
A Bojtorján klasszikus felállása a nyolcvanas évek végén széthullott, Pomázi Zoltán a kilencvenes évek végétől Új Bojtorján néven zenélt különböző társakkal. Az együttes 2015-ben egyetlen koncert erejéig újra összeállt és nagy sikerrel lépett fel a Müpában. A Bojtorján legnagyobb sikerei közé tartozott a Csavargódal; az Ahol a lusta folyó...; a Vigyázz magadra, fiam; az Összetartozunk; az Úgy szeretném; az Énekelsz egy régi nótát és a Búcsúzó.
A kép forrása a Bojtorján Facebook-oldala.