bezár
 

art&design

2018. 12. 22.
Taroltak a kortársak a BÁV évadzáró árverésén
Tartalom értékelése (1 vélemény alapján):
Teltházas és rendkívül sikeres kortárs aukcióval zárta az évet a BÁV Aukciósház december 19-én - tájékoztatta a BÁV Aukciósház a prae.hu művészeti portált.

A legkelendőbbek a szentendrei Vajda Lajos Stúdió művészeinek szürrealista festményei voltak: a legmagasabb áron ef Zámbó Gondolatátvitele kelt el, 1,7 millió forintért, és sokan licitáltak feLugossy László, valamint Wahorn András képeire is. Az elsősorban divattervezőként és íróként ismert Náray Tamás szintén kimagaslóan szerepelt A vágy című festménye 670 ezer forintért, míg Bábel című olajképe 1,3 millió forintért kelt el.

prae.hu

Bár a nagy művészeti aukciók festményanyagában eddig is külön részt szentelt a BÁV a kortárs anyagnak, a hazai és nemzetközi trendek egyre inkább azt mutatták, hogy gyűjtői és befektetési szempontból is megérett a piac egy önálló árverésre. Az idei, immár második kortársaknak szentelt aukció beváltotta a hozzá fűzött reményeket: az alkotások jellemzően két-, háromszoros áron keltek el, de volt olyan mű is, amely meghatszorozta kikiáltási árát. A nagy helyi érdeklődés mellett szembetűnő volt, hogy egy új gyűjtői kör van kialakulóban: azok, akik a külföldi aukciókhoz hasonlóan, már nem személyesen, hanem telefonon licitálnak.

Az árverés legnépszerűbb alkotásai egyértelműen a szentendrei Vajda Lajos Stúdió alapító tagjaihoz köthető szürrealista művek voltak.  Az aukció legmagasabb eladási árát ef Zámbó István Gondolatátvitel című képe érte el, amely több mint négyszeres áron, 1,7 millió forintért talált új tulajdonosra. Egy ritka, 70-es évekből származó fehér képe, a Fagyizó lányok vadász hóemberrel is egymillió forint feletti leütési árat ért el, és az aukción szereplő további alkotásaiért is jellemzően 600-700 ezer forintot fizettek. Hasonlóan jól szerepeltek feLugossy László szürrealista festményei: közülük a legmagasabb áron nagyméretű olajképe, a Terhes nő távcsővel850 ezer forintos eladási árat ért el, de sokan licitáltak korai dadaista alkotásaira is.

Náray Tamás neve leginkább a kifutók világából ismerős, pedig több mint húsz éve fest. Ahogy ruhái, úgy festményei is a színek egymásra hatására, a strukturált, lendületes absztrakcióra épülnek. A mostani árverésen új rekordot is felállított: Bábel című festményéért 1,3 millió forintot, A vágycímű olajképéért pedig 670 ezer forintot fizettek.

A klasszikus kortársak között az „op-art” atyjának számító Victor Vasarely minden évben magasan vezeti a világszerte legtöbb eladott alkotással rendelkező magyar művészek listáját. Most is az árverés legnagyobb licitharcait hozták művei, amelyek jellemzően három-, négyszeres árakat értek el. Közülük a legkiemelkedőbb Vega című kollázsa volt, amely 790 ezer forintért kelt el, míg Gömbök című szitanyomata érte el az aukció legnagyobb, hatszoros áremelkedését, 317 ezer forintos eladási árral.

Az árverés egyik legnépszerűbb gyűjtői darabja Orosz Gellért Forgó című, 1978-ban készült nonfiguratív képe volt, amely hosszú licitharc után 1,6 millió forintért kelt el. Orosz a 70-es évek végéig kettős életet élt: míg a hivatalos kiállításokon posztimpresszionista képeivel szerepelt, addig műtermében titokban már nonfiguratív műveket alkotott.

Napjaink népszerű témái sem hiányozhattak a válogatásból, így például Gáspár Annamária alkotásai, amelyeknek középpontjában a nők és a női sztereotípiák állnak. A decemberi árverésen legfrissebb, 2018-as művei kerültek kalapács alá, közülük A boldogság döntés című vegyes technikával készült alkotása több mint félmillió forintos eladási árat ért el.

További információ és a katalógus a BÁV honlapján érhető el.

 

 

 

 

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Egy mozgástanulmány
Megnyitószöveg Dóra Emese és Hu-Yang Kamilla közös kiállításához
art&design

Vetlényi Zsolt FOLYÓÍRÁS című kiállításának kritikai szemléje
A Present Eye Looking to the Past című kiállításról

Más művészeti ágakról

Prae Kiadói nap Pécsett
(kult-genocídium)
Kosztolányi Dezső Őszi reggeli című verséről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés