art&design
Könczey Elemér huszonnégy évvel ezelőtt kezdett el karikatúrákat rajzolni, azóta ötezer grafikája jelent meg.
Molnár Miklós, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kabinetvezetője a kiállítás megnyitóján rámutatott, hogy a humor különleges műfaja a karikatúra, amely egyben metafora is. Többnyire eltúlozza, kiemeli a vonásokat, és ezzel hívja fel magára a figyelmet, ezzel tanít. Mint kiemelte, Könczey Elemér munkái görbe tükröt állítanak elénk. Az alkotó játékos könnyedséggel, tudatosan, néhány vonással, jelképpel mutatja, hogyan változik a világ és benne mi magunk. Rajzai provokálnak, kimozdítanak a megszokottból. Szatirikus, ironikus karikatúrái végtelen derűt és az élet szeretetét sugározzák.
Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára, a kiállítás fővédnöke beszédében úgy fogalmazott, hogy a karikatúra a leegyszerűsítés művészete, amely a fontosat a kevésbé jelentőstől, az érdekeset a kevésbé érdekestől választja el, és kiemel olyan témákat, amelyek könnyen vizualizálhatók és mindenki számára érthetők. "A magyar kormányban mi is a leegyszerűsítési folyamaton dolgozunk, amikor a nemzetpolitikáról gondolkodunk, a nemzet határokon átívelő újraegyesítésén dolgozunk" - hangsúlyozta.
Hozzátette, hogy a karikatúra műfajának állapota visszajelzést ad a nemzet állapotáról. "Csak az a nemzet van jó állapotban, amelynek van jó karikatúrája" - hangoztatta az államtitkár.
Stefanovits Péter képzőművész, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja a kiállítást megnyitó beszédében rámutatott: Könczey Elemér életrajzából kiderül, hogy sokoldalú művész. A humor és a rajzkészség találkozása nagy adomány, a karikaturista pedig amolyan igazmondó juhásza a társadalomnak és saját világának - tette hozzá.
Könczey Elemér 1969-ben született Székelyudvarhelyen. 2001-ben szerzett diplomát a kolozsvári Ioan Andreescu Képzőművészeti Akadémia grafika szakán. Jelenleg Kolozsváron él feleségével és három gyerekével.
Budapesti tárlata október végéig látogatható.