art&design
A fesztivál kiemelt szakmai programja a kreatív ipar nemzeti elismeréseinek átadása, seregszemléje. A hazai tervezők díjazására a Magyar Formatervezési Díj pályázatot az Innovációs és Technológiai Minisztérium nevében az idén 39. alkalommal hirdette meg a Magyar Formatervezési Tanács.
Fülöp József a kreatív iparért felelős felkért miniszteri biztos, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektora szerint az Innovációs és Technológiai Minisztérium nagy erőt fektet abba, hogy a magyar kreatív ipart felkarolja és segítsen annak a fejlődési pályának a fenntartásában, amely eddig is jellemezte. A dizájnereknek, kreatív embereknek fontos feladatuk van abban, hogy olyan világot teremtsenek, hagyjanak az utódaikra, ahol az ember még mindig a központban áll.
A Magyar Formatervezési Díj a hazai dizájn legkiemelkedőbb, innovatív és piacképes produktumaira és fejlesztéseire hívja fel a figyelmet termék, terv, vizuális kommunikáció és diákmunka kategóriában. Az idén négy kategóriában mintegy 200 pályázat érkezett.
Termék kategóriában a díjat az Iglói-Nagy Péter és Nagy Ádám által a Sanatmetal Kft.-nek tervezett WIWE EKG-készülék nyerte el, amely sokkal inkább látszik high-tech terméknek, mint orvosi eszköznek, mégis hatékony a szélütés vagy más keringési katasztrófa megelőzésében is.
Idén rendkívül erős volt a terv és a diák kategória mezőnye, mindkét kategóriában két-két alkotást is díjaztak. Csoma Sarolta és Horváth Máté terv kategóriában díjat érdemelt Mix karszéke klasszikus skandináv dizájnelemeken alapul. Szintén a terv kategória díjazottja Németh László és Varga Dénes klasszikus ipari formatervezési munkája, egy flexo nyomdagép, amely a Varga-Flexo Kft.-nek készült.
Diák kategóriában is két díjat ítélt oda a bírálóbizottság. Révész Eszter Újraértelmezett tradíció elnevezésű textilkollekciója ötvözi a tradicionális magyar népi szőttesek világát a korszerű technológiával. A Pákozdi Rebeka által tervezett Onni hátizsák az egészségmegőrzésre és a betegségmegelőzésre fókuszál, a táska egyben tartásjavító hátmerevítő is.
Palotai Gábor a vizuális kommunikáció kategória díjazottja. A prémium légtisztítókat gyártó svéd Livsdal cég számára készítette a láthatatlan, atomi világot megidéző pixelalapú összetett arculatot és plakátsorozatot.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkárságának különdíját az Üveges Péter, Bolega Attila és Nádasi Gábor által tervezett Bogányi Grand Piano B-292 nyerte el.
Két diákmunka érdemelte ki az Emmi Oktatásért Felelős Államtitkárságának megosztott különdíját: a Chicago Jazz Festival arculata, Serflek Máté munkája, és Veszprémi Gabriella Layers-cipőkollekciója.
A Magyar Formatervezési Tanács különdíjasa a Reiner György által fejlesztett SysTents mobiljurtarendszer, amely a jurták tágas térélményét ötvözi a legújabb technológiai megoldásokkal.
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának szellemivagyon-diagnózis szolgáltatás különdíját Szabó Márton munkája, a Q&C Nano újgenerációs vízadagoló berendezés nyerte el.
A Magyar Formatervezési Díjjal egy időben odaítélt Design Management Díjat azoknak a gazdálkodó szervezeteknek adják át, amelyek a dizájnt és az innovációt az üzleti stratégia integráns részének tekintik. Az elismerést az idén a Sixay Furniture nyerte el, amely tömörfa bútorairól vált ismertté.
Osvárt Judit, a Design Hét Budapest kurátora szerint egyre gazdagabb, sokrétűbb a program, amely idén A Missziónk: a design szlogen köré épül. A rendezvény minden korábbinál nagyobb nemzetközi érdeklődés mellett, több programmal és helyszínen valósul meg.
A Design Hét Budapest idei díszvendégének, Németországnak budapesti nagykövete, Volkmar Wenzel arról is beszélt a rendezvényen, hogy a Magyarország és Németország közötti kapcsolatok minden területen nagyon szorosak, és az együttműködés kiváló. Úgy véli, ha szeretnénk megtartani vezető helyünket a fejlődésben, akkor Magyarországnak, Németországnak és az egész Európai Uniónak támaszkodnia kell a kreativitásra, a technológiára és az együttműködésre.
A rendezvény 15 évvel ezelőtt indult útjára, az idén 15 napig tartó eseményhez Budapest mellett öt további város, Pécs, Sopron, Győr, Debrecen és Veszprém is csatlakozott. Fontos céljuk, hogy ráirányítsák a figyelmet a hazai dizájn területén elért eredményekre, azokra a már befutott és feltörekvő dizájnerekre, akik értéket teremtenek.
A Magyar Formatervezési Díj, valamint az azzal egy időben átadott Design Management Díj idei nyerteseinek és legemelkedőbb pályázóinak munkáit ingyenes kiállításon láthatja a nagyközönség október 19-ig az óbudai Flashback Photo Studióban.