irodalom
Bár a MISZJE elsődlegesen a könyvtári kölcsönzések után járó jogdíjak megállapításával és kifizetésével foglalkozó jogkezelő szervezet, egyáltalán nem állnak távol tőle a rendhagyó tudományos, művészeti és kulturális, valamint irodalomnépszerűsítő programok. Ezúttal Rejtő Jenő tragikus halálának (Szovjetunió, munkaszolgálat, 1943) 75. évfordulója szolgáltatott apropót arra, hogy a legendás szerzőről, generációk számára meghatározó műveiről és nem kevésbé kulturális és popkulturális örökségéről, a társművészetekre gyakorolt hatásáról gondolkozzanak.
A szakma és a szórakozásra vágyó közönség egyaránt megtalálhatja a hat beszélgetésben a számára kedveset. Rejtő magyar irodalomban elfoglalt helyének meghatározásától, a szubjektív Rejtő-képen és a Csontbrigád középiskolai érzékenyítő programok során történő felhasználhatóságán át, a képregényes és filmes adaptálhatóság kérdésén keresztül egészen az 1920-as és ’30-as évek magyarországi szerzői jogi helyzetéig vezet majd az út. Este pedig ingyenes koncertek (szerdán Meglepetés Jazz, csütörtökön Sárarany) segíthetnek az elhangzottak feldolgozásában.
Rèszletes program
Első nap (2018.10.10.)
16:00-17:00 Ki is az a Rejtő Jenő és miért is kellene olvasnunk? – alapozó beszélgetés
Szécsi Noémi író, Horváth Csaba egyetemi oktató és Szabolcsi János középiskolai magyartanár beszélgetnek Rejtő és munkásságának helyéről, értékéről a magyar irodalmon belül. Moderátor: Varga Betti irodalomtörténész
17:00-18:00 Rejtő szubjektív
A legendás író művei generációk számára jelentettek feledhetetlen olvasmányélményeket. Hozták közelebb hozzájuk az irodalmat vagy épp biztosítottak kikapcsolódási, szórakozási lehetőséget az unalmas vagy épp nyomasztó mindennapokban.
Csarnó Ákos, zenészt (kerekes Band), Kollár Árpád, költőt, Scherer Péter, színművészt és Szűcs Gyula, újságírót Csepregi János író kérdezi saját Rejtő-kötődéseikről.
18:00-19:00 Rejtő világa képregényekben él tovább
Beszélgetés a Rejtő-adaptációk különleges életéről
Résztvevők: Garisa H. Zsolt képregényrajzoló, kihúzó és animátor (a klasszikus Rejtő-képregények felújítója), Hegedűs Márton, képregényalkotó (egy Rejtő életéről készülő képregény tervezője),
Szabó Zoltán Ádám képregényes szakíró, Varga "Zerge" Zoltán, képregényrajzoló és színező (a klasszikus Rejtő-képregények színezője). Moderál: Szép Eszter, képregénykutató
Második nap (2018.10.11.)
16:00-17:00 Az ebédért ma ezzel a bekezdéssel fizetnék!
Szerzői jogi problémák az 1920-as és ’30-as évek Magyarországán és Rejtő Jenő életművével kapcsolatban. Bizony nem csak érdekes, de szórakoztató is lehet a szerzői jog!
Dr. Grad-Gyenge Anikó szerzői jogi szakértőt, a BME tanszékvezetőjét és Dr. Legeza Dénest, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának főosztályvezető-helyettesét, a téma kutatóját Bednanics Gábor, az Eszterházy Károly Egyetem oktatója faggatja.
17:00-18:00 Amikor elfelejted, ki vagy - az identitásvesztés ábrázolása Rejtő Jenő Csontbrigádjában
Beszélgetés a Csontbrigád című regényhez kapcsolódó középiskolai érzékenyítő foglalkozások tapasztalatairól a program két vezetőjével: Borbáth Péter íróval, Csepregi János íróval, mentálhigiénés szakemberrel. Moderátor: Szekeres Niki kritikus
18:00-19:00 Rejtő mozgásban
Milyen út vezetett az animációtól a hangos könyvön keresztül az egészestés moziig? És vajon merre vezet tovább?
A beszélgetés résztvevői: Varsányi Ferenc animációs rendező, a Piszkos Fred közbelép c. animációs film rendezője, Cserkuti Dávid illusztrátor, a Piszkos Fred közbelép c. animációs film látványtervezője, Gerencsér Péter filmtörténész, újmédia-kutató. Moderál: Szép Eszter képregénykutató.