bezár
 

art&design

2009. 04. 28.
Egy Tiszát bemutató kiállítóhely tervei formálódnak
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Várhatóan néhány héten belül elkészül az a tanulmány, amelynek ötletgazdái eddig egyedülálló módon mutatnák be a Tisza-völgy értékeit. A tervezet egy nagyszabású, a táj múltját, letűnt természeti értékeit is életre keltő kiállítóhelyet képzel a szőke folyó partjára.

prae.hu

Alig akad jelentős természeti képződmény, amelynek ne volna bemutatóhelye hazánkban. Létezik múzeum, amely közkinccsé teszi a Bakony értékeit Zircen, a Mátráét Gyöngyösön, a Balaton csodáit Keszthelyen - vagy éppen a Dunáét Esztergomban. Miért ne lehetne múzeuma a Tiszának is, mondjuk a szőke folyó fővárosában, Szolnokon?

Ez a kérdés már évekkel ezelőtt megfogalmazódott a városhoz és a vidékhez ezer szállal kötődő egyik helyi civil tömörülés, a Jászkun Természetvédelmi Szervezet tagjaiban és vezetőjében. Ám a közelmúltban mutatkozott először igazán komoly esély és fogadókészség a kezdeményezés megvalósítására - vázolta az előzményeket a szervezet irányítója.

Urbán Sándor szerint az európai uniós fejlesztési források most páratlan lehetőséget kínálnak az ötlet anyagi fedezetének megteremtésére. Igaz, nem kevés pénzre volna szükség, a kiadások valószínűleg milliárdos nagyságrendre rúgnának, hiszen a javaslattevők nem pusztán egy klasszikus értelemben vett múzeum létrehozásában gondolkodnak.

- Nem csak a szűken vett folyómeder élővilágának bemutatására törekszünk. Sokkal inkább egy átfogó, a Tisza-völgy fejlődését, tájtörténetét, élővilágát és néprajzát egyaránt felölelő gyűjteményt szeretnénk kialakítani - magyarázta Urbán Sándor. - Ráadásul a múzeumokra jellemző élettelen hangulat helyett mi a lehető legnagyobb mértékben élő felületeket és világot álmodunk.

Az ötletgazdák már az ehhez illő ideális helyszínt is kinézték. Szolnok zöldövezeti városrészében, a jelenleg is pihenésre és kikapcsolódásra szolgáló Tiszaligetben bukkantak alkalmas területre. A közel háromhektáros ingatlan éppúgy otthont adhatna egy színvonalas fedett kiállítótérnek és oktatóközpontnak, mint ahogy a szabad ég alatt is megteremtené izgalmas bemutatóhelyek kialakításának lehetőségét. Az utóbbiak biztosíthatnák a tiszai ipar- és kereskedelemtörténet legfontosabb mozzanatainak újbóli életre hívását, például helyreállított hajómalom, sószállító vagy halászbárkák bemutatásával. Sőt a tervek között egy, e vidékről régen eltűnt élőhely, a láp „újjáteremtése” is szerepel. A zsombékot a közeli élményfürdő csurgalékvize táplálná - árulta el Urbán Sándor.

A Jászkun Természetvédelmi Szervezet vezetője szerint szándékukat a város vezetői is ismerik, és támogatásukról biztosították.

- A labda azonban most a mi térfelünkön pattog, mert a legutóbbi egyeztetésen megállapodtunk az érintettekkel, hogy készítünk egy részletesen kidolgozott tanulmányt. Ezt néhány héten belül szeretnénk letenni az önkormányzat asztalára, hogy azután reményeink szerint kiindulópontja lehessen egy nagyszabású, a Szolnok a Tisza fővárosa programhoz is illeszthető fejlesztés elindításának – fogalmazott Urbán Sándor.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Ketten Lugosi Lugo László Fotónaplójáról (1978-1982) című műve kapcsán
art&design

A tizenkettedik European Remembrance Symposiumról
art&design

Isabela Muñoz Omega című kiállítása a Mai Manó Házban
A Budapesti Fotófesztivál Női fókusz című kiállításáról

Más művészeti ágakról

Kosztolányi Dezső Őszi reggeli című verséről
építészet

Huszadik Média Építészeti Díja finálé
Révész Emese és Sipos Fanni Amíg én oviban vagyok című könyvéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés