bezár
 

irodalom

2009. 04. 24.
Markó Béla könyve lehallgatási jegyzőkönyveiről
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Egy irredenta hétköznapjai címmel Markó Béla kötetbe szerkesztette a román titkosszolgálat által 1986 és 1989 között róla készített lehallgatási jegyzőkönyveket; a kötet pénteki budapesti bemutatóján, a könyvfesztiválon Szili Katalin házelnök is jelen volt.

prae.hu

"Olyan, akár egy különös dokumentumregény, amit nem én írtam, de benne van, amit barátaimmal, ismerőseimmel beszéltem" - fogalmazott a költő, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a XVI. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon, a Millenáris parkban. A rendezvény idei díszvendég országa Románia; a könyv bemutatóján jelen volt az ország budapesti nagykövete is.

Markó Béla nyomasztó élménynek nevezte, hogy a Ceausescu-diktatúra utolsó éveiben a romániai értelmiségiek élete látszólag nyitott könyv volt a kommunista hatalom titkosszolgálata, a Securitate előtt. Ő ebben az időszakban az Igaz szó című irodalmi folyóirat szerkesztője volt.

"Saját telefonbeszélgetéseimet, a lakásomon és egyéb helyeken folytatott személyes beszélgetéseim anyagát kaphattam kézhez a törvény adta lehetőségekkel élve. Ezek természetesen magyar nyelven zajlottak, a hatóságok románra fordították, amit most a kötetbe visszafordítottak magyarra" - fejtette ki.

Mint arról Markó Béla már korábban, a kötet múlt heti marosvásárhelyi bemutatóján beszélt, a könyv célja nem a leleplezés, hanem annak bemutatása, hogy a kommunista hatalom miként próbálta sziszifuszi módon ellenőrzése alatt tartani az embereket.

"Írói szemszögből nem szomorúságot érzek, inkább megdöbbenést, szégyent, mert belelestek az életünkbe. Mennyire naivak voltunk! Tudtuk, hogy lehallgatnak, de nem hittük volna, hogy ennyi energiát fordít erre a rendszer. Hiszen mi csak értelmiségiek voltunk, akik tették a dolgukat" - mondta Markó Béla.

Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke arról beszélt, hogy a Ceausescu-korszak utolsó éveiben az irracionalitás vált normává Romániában.

Pomogáts Béla, a Magyar Írószövetség volt elnöke, az Anyanyelvi Konferencia elnöke azt fejtegette a könyvbemutatón, hogy ebben az időszakban a zsarnokság időszakát kellett megélnie a romániai magyar értelmiségnek. "Feltűnő a lehallgatási dokumentumok hallatlan primitívsége, pontatlansága. A magyar titkosszolgálat mintha tényszerűbben járt volna el..." - párosította a történteket némi humorral Pomogáts Béla.

Markó Béla szerint a könyv értelme talán az, hogy rájöjjenek: ami akkor lehetséges volt, az most is az.

"Diktatúra és demokrácia között nincs olyan éles cezúra. A különbség az, hogy ha vigyázunk, a demokráciában el tudjuk kerülni ezeket a kellemetlen helyzeteket, illetve tudunk védekezni ellene" - fogalmazott Markó Béla.

Az Egy irredenta hétköznapjai című kötet a Pallas-Akadémia Könyvkiadó gondozásában jelent meg.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Juhász Tibor és Szálinger Balázs beszélgetése a Dantéban
A Könyvfesztiválon Pierre Assouline-t kérdezték a Goncourt-díjról
Bemutatták a Sir Gawain és a zöld lovag legújabb fordítását

Más művészeti ágakról

építészet

(kult-genocídium)
Kurátori bevezető
A 2024-es Aranyvackor pályázat díjátadójáról
art&design

A besorolás deficitje


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés