art&design
Csorba Zoltán vidéki tanárcsaládból származik, eredetileg tornatanár és kosárlabda edző, aki fiatal korától vonzódott Szentendréhez, a festők városához. Ottani letelepedése segítette, hogy szerteágazó kapcsolatot alakítson ki a városban élő vagy ahhoz kötődő képzőművészekkel. Az évek folyamán baráti kapcsolatba került Deim Pállal (1932-2016), és ez meghatározóvá vált látásmódjára, ízlésvilágára. Szemléletének nyitottságát bizonyítja, hogy a külföldről hazatelepült, idősen is aktív Szilárd Klárának (1921-) is segített, hogy munkái a nyíregyházi és a bajai múzeumba kerüljenek.
Az Artézi Galériabeli kiállításon 14 festőművész és 4 szobrász alkotásait mutatja be. Három mű címében is visszajelzést kapunk a szentendrei kötődés fontosságáról: Aknay János: Szentendre, hírnök érkezett (2005), Gy. Molnár István: Szentendre (2002), és Szilárd Klára: Kertem Szentendrén (1989).
Néhány klasszikus avantgárdnak számító mű pedig szellemiségében, szemléletében sugallja azt, ami miatt méltán nevezhető Csorba Zoltán szentendrei műgyűjtőnek (például: Deim Pál: Kisütött a nap, 2007, Konok Tamás: Cím nélkül, 1994, 2005, Ézsiás István: Európa, 2007).
Horváth Roland 2013-ban megfestette Csorba Zoltán portréját. Ennek a műfajnak - a megrendelő, a gyűjtő előtti tisztelgésnek - hosszú hagyománya van az európai festészetben.
Gyűjtőszenvedély
Artézi Galéria (1037, Budapest, Kunigunda útja 18).
A kiállítás május 19. és június 14. között tekinthető meg.
További információk a kiállításról a galéria honlapján és facebook-oldalán találhatók.