bezár
 

film

2018. 05. 07.
A buddhizmus útja Nyugatra
Dokumentumfilm Hannah Nydahl életéről
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A buddhizmus útja Nyugatra A Hannah: A buddhizmus útja Nyugatra című film egy különleges nő történetét meséli el, akinek példája a mai napig százezrek életét inspirálja. A több nemzetközi filmfesztiválon is díjazott dokumentumfilm Hannah Nydahl életén keresztül megmutatja, hogyan jutott el a tibeti buddhizmus Nyugatra.

Hannah Nydahl (1946-2007), dán származású buddhista gyakorló és tanító volt, aki életét szentelte a tibeti buddhizmus megalapozásának világszerte.

prae.hu

A film a vad és idealista koppenhágai hippi gyökerekkel útnak induló Hannah és férje, Ole útját követi Katmandu városába, ahol 1968-ban Hannah és Ole lettek az első nyugati tanítványai Őszentsége a 16. Karmapának, Tibet első újraszületett lámájának, aki örökre megváltoztatta az életüket. 

A film központi témája Hannah és Ole egyedülálló és inspiráló szerelmi története. Hannah és Ole töretlen bizalma és odaadása tette lehetővé, hogy a buddhizmust a nyugati világ is megismerje. A film vászonra viszi egy nagyszerű asszony életútját egy kavargó és folyton változó világ színterén, Európától Észak-Amerikáig, a kommunizmus közép-európai és oroszországi bukásán át a dél-amerikai gerillák világáig. A Hannah című film feltárja, hogyan tud a buddhista szabadságvágy egyre aktuálisabb lenni napjainkban. 

Hannah-t a buddhista közösségekben széles körben tisztelték munkásságért, odaadásáért. Dániában a „Buddhizmus Anyjaként” emlegették. Hannah 2007-ben hunyt el, pár héttel a 61. születésnapja előtt, rákban, férje karjaiban, mély meditációban, barátai körében.

j

Hannah rendkívül különleges nő volt, aki több ezer ember életét változtatta meg a világon a buddhizmus segítségével. Közel álltam hozzá és éveken keresztül sokat utaztunk együtt. Miután 2007-ben meghalt, sokan kértek, hogy tartsak róla előadásokat. Akkor már egy ideje buddhista tanító voltam, és rádöbbentem, mekkora az érdeklődés Hannah személye iránt. Akkor döntöttem úgy, hogy a lehető legtöbb emberrel megosztom Hannah különleges és inspiráló élettörténetét. Én mint rajongója és elkötelezett híve, szerettem volna Hannah-t megünnepelni, emléket állítani ennek a csodálatos nőnek, megköszönni neki mindent, megmutatni őt azoknak, akik szerették, akiknek hiányzott és azoknak, akik nem is ismerték. Már az elejétől fogva lenyűgözött, hogy milyen csodálatos, ha egy párnak ilyen hasonló a világról alkotott szemlélete. A film mint formátum adta magát, de itt nem a film a lényeg, hanem maga a megemlékezés” – nyilatkozta Marta György Kessler rendező.

A Hannah: A buddhizmus útja Nyugatra című filmet világszerte több rangos dokumentumfilm fesztivál is beválogatta programjába. A hollywoodi ARPA filmfesztiválon a legjobb dokumentumfilm közönségdíját vitte el, Indiában a legjobb dokumentumfilm nagydíjasa lett a mumbai Indian Cine filmfesztiválon, többször vetítették a Vancouveri Nemzetközi Filmfesztiválon, a New York-i Rubin Művészeti Múzeumban, a mexikóvárosi Docsdf filmfesztiválon. 2016 februárjában mutatták be a londoni nemzetközi filmesek világfesztiválján (International Film Maker Festival of World Cinema), ahol a legjobb egész estés dokumentumfilm díját nyerte el. 2018-ban Ausztriában és Németországban a film bekerült az Art mozihálózatba, Németországban eddig 33 ezren nézték meg.

k

A film forgalmazója az 1994 óta működő Tibet-Európa Alapítvány, amelynek célja a tibeti buddhista kultúra szellemi és művészeti értékeinek közvetítése a nyugati társadalomban. A Tibet-Európa Alapítvány az egyetemes tibeti buddhista kultúra időtlen értékeinek bemutatásával járul hozzá annak fenntartásához és a sokszínű humán műveltség megtartásához. 

További információ a filmről: http://hannahthefilm.com/hu/

A film Facebook-oldala: http://facebook.com/hannah.magyarorszag/

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Nuri Bilge Ceylan: Elszáradt füvekről
Emberpróbáló filmnézés a cannes-i filmfesztiválon
Dev Patel: A Majomember
A 74. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál

Más művészeti ágakról

színház

Interjú Pálffy Tibor színésszel külső-belső tényezőkről, színházi igazságról, és szerepről
Kritika Nagy Gabriella Elviszlek Amerikába című regényéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés