art&design
A Huszár-toronyként is emlegetett, támpillérekkel megerősített, dongaboltozatos kapuépítmény az 1566. évi ostromot követő török építkezések során jöhetett létre. Az 1740-es években gróf Harruckern Ferenc alakíttatta toronnyá a vár egykori védelmi rendszerének külső részeként funkcionáló kaput, amelyet törtvonalú, vörösre festett sisak koronázott. A messzire látszó kapuzat a főúri reprezentáció, a hatalom, az ősi eredet kifejezésére szolgált.
A 19. század elején a külsejében átalakított építmény az Almásy-kastély elemévé, s ezzel az arisztokrata családi élet részévé vált. A Török torony a kastély 2016. márciusi nyitását követően csak alkalomszerűen volt látogatható, itt nyílik most szombaton a holland Lous Stuijfzand tárlata, amelyen mintegy húsz, kisméretű bronzszobrot mutatnak be.
A művésznő a Mezőtúri Képzőművészeti Alkotótelep meghívására érkezett először Magyarországra húsz évvel ezelőtt, azóta is itt tölti az év egy részét.
Lous Stuijfzand művészetéhez a természetben, a tájban való bolyongásai során merít témát. Hátra maradt nyomokat, jeleket és jelképeket kutat a mából és a régmúltból. Ezek a jelek a természet erői, az időjárás változásai révén képződtek, vagy az emberi beavatkozás eredményei. Hangulatok, emlékek, gondolatok, melyek bronzba öntve hozzák létre alkotásait.
A kiállítás díjtalanul tekinthető meg június 10-ig.