art&design
Dr. Levendel László a hazánkban népbetegségnek számító tuberkulózis leküzdésének egyik jelentős alakja, az alkohológia módszertanának elkötelezett kimunkálója, a betegségek személyiséglélektani vonatkozásaiban is jártas, holisztikus szemléletű orvos volt, akinek tevékenysége messze túlmutatott a tüdőgyógyász praxison. Maga is túlélő lévén a szociálisan hátrányos helyzetűekhez érzékenyen viszonyult, a társadalmi problémák rendszerszintű megoldása foglalkoztatta. A művészetek és a művészek barátja, művészetszervező, kurzuskritikus humanista volt, aki a hivatalos és a marginális kulturális szférák között jelentős közvetítői szerepet játszott. Dolgozószobája és lakása a rendszerváltást előkészítő eszmecserék kulcsfontosságú helyszínévé vált.
A Levendel-gyűjteményt és megalkotóját a szociokulturális mintázatok és személyes kapcsolati hálók rendszerében, archív dokumentumok, visszaemlékezések, filmek, s nem utolsósorban gyűjteményének legszebb darabjai segítségével idézzük meg. A kiállítás a gyűjtőről és gyűjteményének keletkezéséről, továbbá a társadalomtörténeti háttérről igyekszik képet adni, bemutatva ezen keresztül a Kádár-korszak második nyilvánosságának egyik jelentős szellemi műhelyét.
A kiállításon Anna Margit, Ámos Imre, Barta Lajos, Bálint Endre, Bortnyik Sándor, Derkovits Gyula, Gedő Ilka, Gyarmathy Tihamér, Jakovits József, Kassák Lajos, Kondor Béla, Mattis-Teutsch János, Ország Lili, Rozsda Endre, Sikuta Gusztáv, Vajda Júlia, Vajda Lajos és Veszelszky Béla munkái láthatók.
Menedék a tüdőszanatóriumban - Dr. Levendel László gyűjteménye
Vaszary Villa (Balatonfüred)
2018. március 24 – június 30.
A kiállítás kurátorai: B. Nagy Anikó és Káli-Trutz Enikő
Konzulens: Árvai Mária
A kiállítást K. Horváth Zsolt, társadalomtörténész, kritikus nyitja meg.
Forrás: Vaszary Galéria