art&design
A társasjátékozás napjainkban virágkorát éli. A kiállításon bebarangolható a társasjátékok világa az Országos Kaszinótól a szabadulószobákig, a malomtól a propaganda játékokon át a Catanig. A kiállítás a társasjáték fejlődéstörténetét mutatja be a kezdetektől napjainkig, interaktív módon tárva fel a különböző játékmechanikákat és a játékok készítésnek céljait korszakokon át. Az újkori várostörténeti gyűjteménnyel rendelkező Kiscelli Múzeum tárlatán kiemelt helyet kapnak a fővárossal foglalkozó játékok is.
Mi is az a társasjáték?
Alig több, mint 100 éve olyan játékokat neveztek így, mint a bújócska, a zálogosdi, a barkochba vagy a sport és ügyességi játékok. Azóta az elemekből felépíthető-variálható táblák, a játékosok által irányított komplex karakterek, a filmszerűen összetett sztorik korát éljük.
Szimbólumok nyomában
Ki hinné, hogy a malomjáték ábrája a barlangrajzokig visszavezethető? Hogy a világ sorsát arany játéktáblán eldöntő germán istenek, vagy az egyes napok szerencséjét a naptáron való kockázással biztosító egyiptomiak a mai spílerek és gémerek elődjei?
Grafikusok, művészek
A legjobb magyar társasjátékok olyan neves művészek keze alól kerültek ki, mint Bortnyik Sándor vagy Pályi Jenő. Pályi mint a Piatnik alkalmazásában álló grafikus, plakátok és könyvillusztrációk mellett a harmincas-negyvenes években számos társasjátékot is tervezett. Az államosítás után létrehozott Játékfelülbíráló Bizottság szigorú ideológiai ellenőrzése alatt dolgozó grafikusok is szóba kerülnek.
A főváros a játékokban
Hol csak egy-egy helyszínt, máskor egész Budapestet be lehet barangolni a táblán. A kártyalapokon és a játékterepen felbukkanó helyek nemcsak a város fejlődésének egy-egy pillanatát illusztrálják, hanem a korszak ideológiáját is tükrözik. Míg a harmincas években hátat fordítva kellett elfutni a ’48-as osztrák parancsnok, Hentzi emlékművétől, addig az államosítás után az úttörő táborba vezettek az utak a budai hegyvidéken játszódó társasokon.
A kiállítás 2018. február 15. és 2018 április 29. között tekinthető meg a Kiscelli Múzeum templomterében.