zene
A Budapesti Tavaszi Fesztivál minden évben több meghatározott tematika, évforduló, fontos motívum köré épül: Liszt Ferenc alakja és művészete évről-évre központi szerepet tölt be a fesztiválon. 2018-ban csodálatos oratóriuma, a Szent Erzsébet legendája nyitja meg a programok sorát. Április 9-én és 10-én, a fesztivál bemutatóval ünnepli a 100 éve született Leonard Bernsteint: A Quiet Place című műve a Neue Oper Wiennel közös produkcióként kerül bemutatásra.
A fesztiválprogramban rendhagyó módon kiemelt szerepet kap egy hangszer is: a 38. Budapesti Tavaszi Fesztiválon a zongora nemzetközi és hazai mesterei mutatják meg a hangszerben rejlő páratlan lehetőségeket. Korunk egyik legnagyobb előadóművésze, Martha Argerich a Kremerata Balticával és magával ragadó Mendelssohn–Chopin-műsorral érkezik április 12-én.
Színpadra lép a fiatal zongoracsillag, Danyiil Trifonov, akiről maga Argerich is úgy fogalmazott: „amit a kezével művel, az egyenesen technikai csoda!" Itt lesz a Grammy-díjas izraeli–amerikai zongoraművész, Yefim Bronfman és a Bécsi Filharmonikusok, és visszatér Budapestre a kínai származású, extravagáns zongoravirtuóz Yuja Wang.
A Londonban élő zongoristalegenda, Frankl Péter és Várdai István csellista ad közös koncertet, valamint különleges estre készül Liszt zenéjének avatott tolmácsolója, Farkas Gábor zongoraművész is.
Magyarországi bemutatókban, nemzetközi együttműködésekben, és igazi csemegékben sem lesz hiány: a fesztivál vendége lesz Rudolf Buchbinder és a City of Birmingham Symphony Orchestra; élükön a zenekar vezetője, első női karmestere, Mirga Gražinytė-Tyla. Egy másik kivételes női karmester, Emmanuelle Haïm saját, világhírű régizenei együttese, a Le Concert d’Astrée élén érkezik. A legendás Berlini Filharmonikusok kürtösökkel kiegészült fafúvós szekciója a fesztiválon önálló együttesként, páratlan műsorral áll színpadra.
2018 áprilisában Kovalik Balázs rendezésével, Hasse Artaserse című operájával nyílik újra a felújított bayreuthi operaház: a barokk Markgräfliche Opernhaus. A premier után alig néhány nappal pedig a Budapesti Tavaszi Fesztivál vendége lesz a produkció. Bodó Viktor vadonatúj Brecht-rendezése, A szecsuáni jólélek, a Theater Heidelberg és a Katona József Színház közös előadása április 19-én és 20-án látható először hazánkban.
A 2016-os átütő siker után visszatér a groteszk és gyönyörű maszkok társulata, a szenzációs FAMILIE FLÖZ. A Grammy-díjas jazzikon, Kurt Elling Passion World című albumának dalaiból válogat majd a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem színpadán. A Honvéd Férfikar is rendhagyó koncertre készül: a „nagy háború” befejezésének 100. évfordulója alkalmából „Mikor megyek Galícia felé” címmel kórusmű hangzik el a Zeneakadémián, melynek különlegessége, hogy a kantáta öt tételét öt különböző zeneszerző – Csemiczky Miklós, Gyöngyösi Levente, Orbán György, Selmeczi György és Vajda János – komponálta.
Korunk egyik legünnepeltebb koreográfusa, a brit tánczseni, Wayne McGregor legfrissebb, Autobiography című előadását hozza el Budapestre. DJ Bootsie és a Talamba Ütőegyüttes a Várkert Bazárban készül izgalmas, műfaji határokat átlépő zenei produkcióra. A provokatív stílusáról híres amerikai The Bad Plus trió a Budapest Jazz Clubban mutatja be új lemezét.
A 38. Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében a főváros legfontosabb kulturális intézményei, legizgalmasabb játszóhelyei és programhelyszínei fognak össze. Nagyszabású kiállításoknak és a Budapest Art Week programjainak örülhetnek a képzőművészet rajongói. A 2017-es első, nagy sikert követően visszatér a népi hagyományokat felkaroló Pont Fesztivál, ám ez alkalommal különleges húsvéti tematikával, és ahogy minden évben, idén is hamisítatlan tavaszi fesziválhangulat tölti be az egész várost: többek között újra megnyílik Budapest szívében az Akvárium Tavasz Terasz, ahol számtalan koncert és gyerekprogram várja az érdeklődőket, valamint Budapest utcáin és terein is meglepetésekkel találkozhatnak majd a járókelők.
A kulturális tavasz 2018-ban is március 30-án, a Budapesti Tavaszi Fesztivál nyitónapján kezdődik, és három héten át tart majd. A fesztivál programjaira a jegyek a Müpa és a BFTK jegyértékesítési pontjain, illetve a www.btf.hu honlapon vásárolhatók meg.
A Budapesti Tavaszi Fesztivál – Misszió, fesztiváltörténet
Az 1981-ben indult Budapesti Tavaszi Fesztivál az elmúlt közel négy évtizedben Közép-Európa egyik legfontosabb összművészeti seregszemléjévé vált, olyan nagy presztízsű, elismert programsorozattá, amely a nemzetközi művészeti szcéna kiválóságait és a hazai kulturális élet legjobbjait emeli programjába és hozza el Budapestre. A műfaji sokszínűség a kezdetektől fogva alapérték: a nagyszabású hangversenyek és klasszikus zenei kamarakoncertek mellett számos opera, könnyűzenei és jazzkoncert, táncelőadás, színházi és képzőművészeti program várja a közönséget.
A nemzetközi művészeti fesztiválok sorában a Budapesti Tavaszi Fesztivál erős kulturális márkaként olyan fesztiválokhoz és városokhoz csatlakozik, mint Avignon, Aix-en-Provence, Montpellier, Edinburgh, a térségben pedig a Prágai Tavasz és a Bécsi Ünnepi Hetek, miközben őrzi és építi saját karakteres arculatát. „Fontos stratégiai döntés volt, hogy erősíteni kell az együttműködéseket, keresni kell a koprodukciók lehetőségét. A budapesti kulturális helyek és a város nagyméretű összefogása, szép közös munkája a fesztivál. A hazai és nemzetközi együttműködéseknek, az évekre előre tekintő közös gondolkodásnak köszönhetően olyan egyedi produkciók születnek, amelyek csak a Budapesti Tavaszi Fesztivál révén valósulhatnak meg, ezért is különleges, amit a budapestiek és az ide látogatók számára nyújtunk.” – mondja Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója, az Operatív Testület elnöke, kiemelve a fesztivál turisztikai vonzerejét is, hiszen az elmúlt évek hagyományait folytatva 2018-ban is a Müpa, a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ és a Magyar Turisztikai Ügynökség együttműködésében valósul meg a fesztivál.
„Ma már bátran kimondható, hogy a Budapesti Tavaszi Fesztivál Európa egyik legjelentősebb tavaszi fesztiváljává vált. Fontos szempont volt számunkra, hogy minél szélesebbre nyissuk a kaput, ott vagyunk a budapesti jelentősebb kőszínházak mellett a független alternatív teátrumokban is. A Müpa, a Zeneakadémia, az Operaház mellett kisebb koncerttermekben, a különböző kerületek kulturális intézményeiben, közösségi házakban, múzeumokban, galériákban is jelen van a fesztivál.” – hangsúlyozza Bán Teodóra, a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ ügyvezetője, az Operatív Testület tagja.