bezár
 

art&design

2017. 11. 15.
Népi ékszerekből nyílik kiállítás Szekszárdon
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A mai viselethez is illeszkedő népi ékszerekből rendez kiállítást a Tolna Megyei Népművészeti Egyesület Szekszárdon.

A Babits Mihály Kulturális Központ Bakta galériájában pénteken nyíló tárlaton a Berekai Éva országos népi ékszer pályázatra érkezett munkákból válogatnak.
    

prae.hu

Az egyesület felhívására 24 alkotó mintegy száz ékszert - nyakéket, fülbevalót, karkötőt - küldött be, amelyek közül 90-et mutatnak be a december végéig látható kiállításon - mondta Decsi-Kiss Mária rendező, gyöngyfűző népi iparművész az MTI-nek.
    

A pályamunkák között többségében gyöngyfűzések, -szövések és -hímzések találhatók, mellettük hagyományos és újragondolt pályamunkákat is küldtek az ékszerkészítők. Van rekeszzománcból készült és csontra rótt, sárközi mintás darab.
    

A kiállítás egyik különlegessége Kovács Anna pörbölyi gyöngyfűző sárközi formára, fémkarikákból készített ékszere, Kiss Gabriella miskolci ékszerkészítő a mérai gyöngyös kalapdíszeket dolgozta fel a helyszínen, és adta be a pályázatra - ismertette az iparművész.
    

A galériában kiállítanak nyakbavető elnevezésű, széles gyöngygallért, a régen a Sárközben a gyermektelen asszonyok főkötőjéhez csatolt bojtot, azaz csafringot, és szorítkó nevű, díszes övet is.
    

A pályázat célja annak bemutatása, hogy hogyan lehet átmenteni, beilleszteni a különböző műfajokban alkotó ékszerkészítők tudását a 21. századi viseletkultúrába - mondta Decsi-Kiss Mária, hozzátéve, hogy az egyesület feladatának tartja a sárközi gyöngyfűzést tanítását, korábban 15 éven át táborokat is szerveztek ékszerkészítőknek.
    

A pályázatot, amelyet Berekai Éva decsi népdalénekesről (1892-1983), a sárközi gyöngyfűzés átörökítőjéről neveztek el, 2001 óta hatodik alkalommal hirdeti meg az egyesület, amely idén is díjazza a legjobb pályamunkát, és átad Két Berekai Éva-díjat, amelyekkel a hagyomány őrzését, illetve újragondolását ismerik el.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Isabela Muñoz Omega című kiállítása a Mai Manó Házban
Az acb Galéria Redők című tárlatáról
art&design

Eperjesi Ágnes és Várnagy Tibor: TAVATE: lebegés című tárlata az acb Galériában
art&design

Megnyitószöveg KristofLab Still Life című kiállításához

Más művészeti ágakról

[ESCAPE] – A Donkihóte-projekt az Örkény István Színház és a Városmajori Szabadtéri Színpad közös produkciójában
Gimesi Dóra: Amikor mesélni kezdtek a fák
színház

Interjú Pálffy Tibor színésszel külső-belső tényezőkről, színházi igazságról, és szerepről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés