irodalom
Program
19.00 Felolvasnak: Kele Fodor Ákos és Magolcsay Nagy Gábor, a lapszám szerzői
19.15 Beszélgetés az antropocénről, a Prae antropocén-blokkjáról: Keresztes Balázzsal és Sepsi Lászlóval Mezei Gábor, a Prae szerkesztője beszélget
20.00 Felolvasnak: Bartók Imre, Korpa Tamás és Simon Bettina, a lapszám szerzői
"A tudomány előtti Európa látomása a Földet a hanyatlás, a halál és a romlás pöcegödrének látta, amelyből elődeinknek, akik szemüket a napok, csillagok és Isten meg nem rontható szféráira szegezték, csupán az ima, a szemlélődés és a tudás által volt némi reményük szabadulni; ma, egyfajta ellen-kopernikuszi forradalomként, éppen a tudomány kényszeríti a tekintetünket a Földre, amelyet újfent a viszály, a hanyatlás, a háború, a szennyezés és a romlás pöcegödrének tekintenek. Ezúttal azonban nincs ima és esély sincs arra, hogy máshova meneküljünk." (Bruno Latour, Prae)
"Nehéz meghatározni, hogy egy apokaliptikus jövőben mit jelentene egyáltalán a >cselekvés<. A cselekvésnek ugyanis egy kollektív katasztrófa kontextusában nincsen világosan megnevezhető szubjektuma: az >ipari nemzetek<, a >kapitalizmus<, a >kinetikus expresszionizmus< (Sloterdijk) vagy mi mindannyian, fűtő, utazó, fogyasztó szubjektumok? A feladat legelőször is egy olyan politikai egység kialakításában állna, amely képes lenne magára vállalni a felelősséget bolygónk változásban lévő állapotáért. Az antropocén hatalommal bíró emberének ki kell egyeznie ama veszély lehetőségével, hogy az utolsó, tehetetlen ember egyúttal ő maga – egy olyan szituációban, amelyben a cselekvés és az elszenvedés, a hatalom és a tehetetlenség, a katasztrófáról való tudás és nemtudás egymástól csak nehezen elválaszthatók." (Eva Horn, Prae)
Facebook-esemény: https://www.facebook.com/events/500962353612093/