bezár
 

irodalom

2017. 11. 03.
A magyar tudomány ünnepe - Török Ádám: a tudomány középpontjában az embernek kell állnia
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A tudomány középpontjában mindig az embernek kell állnia - hangsúlyozta Török Ádám, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) főtitkára a magyar tudomány ünnepe programsorozatának Pécsett rendezett pénteki nyitóünnepségén.

A tudományos eredmények közérthető megismertetésének és a tudomány népszerűsítésének kiemelkedően fontos fóruma a magyar tudomány ünnepe - fogalmazott a főtitkár, aki egyúttal figyelmeztetett az áltudományosság veszélyeire is a sokak által "tények utáninak" nevezett világban.
    

prae.hu

Török Ádám a tudományos ismeretterjesztés és a tények megismertetésének fontossága mellett a kutatók és az akadémikusok felelősségét is hangsúlyozta.
    

A rendezvénysorozat idén az emberközpontú tudomány témakörét járja körbe november végéig előadásokkal, kiállításokkal és konferenciákkal.
    

A sorozat programját összeállító testület igyekezett olyan témákat összegyűjteni, amelyek nem egyszerű technológiai kérdésként tárgyalják a problémákat, hanem kitérnek azok jogi, etikai és pszichológiai vonatkozásaira is - mutatott rá Barnabás Beáta, az MTA főtitkárhelyettese.
    

Bódis József, a nyitórendezvénynek otthont adó, alapításának 650. jubileumát ünneplő Pécsi Tudományegyetem (PTE) rektora az eseményen felidézte: az egyetemalapítás emelte Magyarországot a társadalmukat tudásalapon fejlesztő nemzetek sorába.
    

A rektor köszöntőjében felelevenítette a jubileumi év eddigi tudományos és kulturális programjait, majd az azokat lezáró eseményt ismertetve jelentette be, hogy december 8-án a PTE díszdoktorrá avatja Donald Tuskot, az Európai Tanács elnöki tisztségét betöltő lengyel politikust.
    

Páva Zsolt (Fidesz-KDNP), Pécs polgármestere köszöntőjében jelezte azt is, hogy a Modern városok program keretében indított, a PTE átfogó, 24 milliárd forintos fejlesztését célzó program megvalósítása "lassan a végéhez közeledik".
    

A tudomány ünnepének nyitóelőadását Kovács L. Gábor tartotta a mesterséges megtermékenyítés etikai problémáiról és az ezekre adható orvosi válaszokról.
    

Az eseményen a többi között átadták az MTA Eötvös József-koszorú elnevezésű elismerését, a Szily Kálmán- és a Wigner Jenő-díjat, a Bruckner Győző-díjat, valamint a  Pungor Ernőről és Oláh Györgyről, illetve Mikó Imréről elnevezett díjakat. Ugyancsak átadták a Pataki Ferenc társadalomtudományi érmet és az Akadémiai szabadalmi nívódíjakat, továbbá a Pécsi Akadémiai Bizottság elismeréseit.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Bemutatták Nyerges Gábor Ádám Vasgyúrók című kötetét
Bemutatták Szvoren Edina Kérődző Kronosz című könyvét
Kilenc szabad növény és Boszorkányok nyara – Recenzió Sánta Miriám és Sárkány Tímea 2023-as köteteiről
irodalom

Hegymegi Flóra és Horváth Florencia beszélgetése a Kötetlenül sorozat keretében

Más művészeti ágakról

Michael Sarnoski: Hang nélkül – Első nap
Kertész Edina: A fotográfuslány – könyvbemutató
gyerek

31. Kabóciádé Családi Fesztivál
Luke Korem és Simon Verhoeven Milli Vanilli – Az évszázad botránya című filmjeiről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés