zene
Kiemelte: az MMA a magyar kulturális és művészeti életben sok olyan probléma megoldásában, újfajta módon történő megközelítésében is segítséget tud nyújtani, amelyek mindenkinek nehézséget okoznak.
Felidézte, hogy 2013 óta levelező tagja, idén májustól pedig rendes tagja az akadémiának. Június közepén egy akadémikus kollégája megkereste, hogy vállalná-e, ha őt jelölné elnöknek. Néhány nap gondolkodási időt kért, de úgy érezte, hogy nem etikus elfutni egy ilyen megtisztelő kérés elől, ha az ember érez magában tenni vágyást és erőt. A jelölőbizottság kérdéseire válaszolva állította össze programját arról, hogy miként képzeli el az MMA jövőjét, mi lenne a fő célja, milyen irányba lehetne tovább lépni. Ezt a programot mondta el egy augusztusi zárt ülésen 4 percben a Műcsarnokban, majd a keddi közgyűlésen 5 percben a Pesti Vigadóban, ahol Zádori Mária énekművész laudálta őt.
"Sok kiemelkedő művész, tenni vágyó akadémikus van a tagságban" - mutatott rá, kiemelve: "hihetetlenül megtisztelő volt, hogy nálam sokkal befejezettebb és kerekebb életművel rendelkező művészek ilyen bizalmat szavaztak nekem". A közgyűlésre a határon túlról és vidékről is sokan érkeztek, a megjelent akadémikusok száma felülmúlta a várakozásokat - emelte ki, hozzátéve: nagy megtiszteltetésnek tartja, hogy egy forduló alatt ilyen bizalmat kapott, s ez nagy erőt ad számára.
Mivel a keddi közgyűlésen az elnökön kívül csak egy alelnököt, Jankovics Marcellt sikerült megválasztani, az elnökség jelenleg nem határozatképes. A következő közgyűlést október 31-re hívták össze, ahol még egy alelnököt, valamint 4 elnökségi tagot kell demokratikusan, titkos szavazással megválasztanunk - közölte Vashegyi György, hozzátéve: az előző elnökség mandátuma november 5-én jár le.
A programjára vonatkozó kérdésre válaszolva elmondta: a művészetet minden emberhez közelebb kell vinni, mert a művészeti értékekkel gazdagodott emberek alkotta nemzet boldogabb, erősebb és sikeresebb lehet. Véleménye szerint a művészeti nevelés csodákra képes, a zene például olyan asszociációkat indít el, amelyeket más tudományok nem képesek. Több úton lehet megközelíteni ezt a célt, ilyen a művészeti nevelés a közoktatásban vagy a közművelődés lehetőségeinek szélesítése.
A leendő elnök hangsúlyozta: nem úgy érti, hogy minden területet magához kell vonnia az akadémiának, hanem, hogy segítséget kell nyújtani a legszélesebb összefogásban. Így többek között tovább kell fejleszteni az ösztöndíjrendszert, speciális területekre összpontosítani, mindenhol a minőség mentén haladva. A teljesítmény minősége alapján támogatni kell például a legtehetségesebb hallgatókat a művészeti egyetemeken, a legjobb alkotásokat és előadásokat kiválasztani, támogatni.
A magyar kulturális és művészeti élet határokon átnyúló egységének erősítésével kapcsolatban felidézte, hogy kezdeményezésére idén nyáron megalakult a Határon Túli Magyar Zenészek Szimfonikus Zenekara. Elmondta: ez szimbolikus dolog, s azon túl, hogy évente egyszer tartanak egy hét próbaidőszakot, majd adnak néhány koncertet, a cél azt kifejezni ezen művészek felé, hogy a magyar kulturális élet legszűkebb családjához is tartoznak. Zenei téren ez volt az alapkoncepció, s ezt a többi művészeti ág sajátosságait figyelembe véve kell minden területen végigjárni - fogalmazott.
Vashegyi György karmester, a Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar alapítójaként arra is kitért: nagyon büszke arra, hogy az elmúlt 30 év magyar klasszikus zenei életében messze a legkevesebb közpénz felhasználásával értek el komoly nemzetközi és hazai sikereket. A következő három évben főállásban az MMA elnöke lesz, mellékállásban pedig karmester marad és koncertezik.