bezár
 

film

2017. 09. 25.
Egy kommuna története: dokumentumfilm a nemrég bezárt R33 nevű kulturális központról
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Az R33 nevű szórakozóhely, vagy inkább underground kulturális központ a magyar alternatív szcéna egyik legérdekesebb képződménye volt, melyet idén februárban végleg bezárattak. Az egyfajta művészi kommunaként is működő létesítménynek Gömör Tamás (alias Tom Gömör) dokuja, A nagy kommunalista forradalom állít emléket.

Nemcsak szórakozóhely volt, hanem kvázi a magyar underground és az alternatív művészeti (zenei) élet alkotóit is tömörítette a budapesti Közvágóhíd területén létrehozott R33. A klub üzemeltetői, illetve lakói nem szimpla szórakozóhelyként, hanem otthonukként tekintettek a helyre, így az R33 az évek során gyakorlatilag egy kommunává vált, akár a hasonló, bár nagyobb volumenű Freetown Christiania Dániában. 2017 februárjában azonban egy rendőri razzia tömeges drogfogyasztás miatt véget vetett az R33-nak, a helyet bezárták, az itt élő és szórakozó fiataloknak más helyszínen kellett megtartaniuk a búcsúbulit is. Erről a különleges kommunáról készített dokumentumfilmet Gömör Tamás (művésznevén Tom Gömör) operatőr-rendező A nagy kommunalista forradalom címmel.

prae.hu

Gömör Tamás nemcsak filmezéssel foglalkozik, de zenél is. A nagy kommunalista forradalom című dokuját belsősként készítette, aktív tagja volt ugyanis az R33-nak. „2010 tavaszán, amikor az R33 addigi klubszobája kibővült az azóta már legendássá vált bálteremmel, kezdtem el az akkori zenekarommal lemezt készíteni a stúdióban, illetve a próbatermünk is ott volt. Az alapító tagokkal igen hamar jó viszonyba keveredtem” – ecseteli Tamás a filmjéhez mellékelt útmutató leírásban. Így mikor kedve tartotta, a művész kamerát ragadott, és koncertfelvételeket készített, illetve meginterjúvolta a kvázi kommuna tagjait. Az évek során jó sok anyag gyűlt össze, melyek szerencsére megörökítették az R33 mindennapjait. Gömör Tamás a szórakozóhely bezárását követően tudta, mihez nyúljon, a kommuna tiszteletére készítette el dokumentumfilmjét.

Az R33 története egészen az 1870-es évekig nyúlik vissza, hiszen ekkor kezdte meg működését a közvágóhíd, mint azt a húszperces dokumentumfilm elején is olvashatjuk. A hatalmas, 14 hektáros terület 600 marha befogadására volt alkalmas. Ma már csak emlékét őrzi a közterület az egykori vágóhídnak, mely annak rendje és módja szerint az évtizedek során alaposan leamortizálódott. Ám az R33 (a hely neve a Rottenbiller 33 rövidítése) lakói meglátták a potenciált a Közvágóhídban, és hentesek és marhák helyett ambiciózus fiatalok vették birtokba a helyet. Az R33 rövid idő alatt a budapesti zenei élet egyik főhadiszállásává vált.

Azonban A nagy kommunalista forradalomban megszólaló szereplők szerint az R33 több volt ennél. Mint Percsényi Tibor „Pernye” zenei előadó is elmondja, az R33 nemcsak kommuna, de egy nagy család is volt. És a másik megszólaló, Mészáros Orsolya is csak megerősíti, hogy ide bárki eljöhetett akár lakni is, aki úgy érezte, ebbe a közösségbe tartozik. Orsolya maga is beköltözött az R33-ba, egy idő után a holmijait is elvitte az egyköri közvágóhídra. A résztvevők, illetve lakók mind azt állítják, hogy a hely önfenntartó volt, tagjai kivették a részüket mindenféle munkálatokból, a bulik és zene mellett beleértve az olyan hétköznapi tevékenységeket is, mint a sütés-főzés.

Persze, mint kiderül a dokumentumfilmből, azért voltak konfliktusok is, hiszen egy lányt kizártak a kommunából, mert nézeteltérések miatt nem tartották odavalónak. Ebből is érzékelhető, hogy az R33 valóban egy nagy családként működött, melyben nemcsak a nagy romantikus szabadságeszmények uralkodtak, de az egyénnek áldozatokat is kellett hoznia, ha ehhez a közösséghez szeretett volna tartozni, mivel építeni és fenntartani, nemcsak gyarapítani kellett a kommunát. Így azoknak, akik nem akarták betartani az íratlan játékszabályokat, menniük kellett.

Pernye, Orsolya és a megkérdezett társadalomtudós pszichiáter, Dr. Buda Béla is arról beszéltek, hogy ez a kommuna egyfajta reakció is a mai társadalmi folyamatokra, konkrétan a család válságára. A család mint közösség A nagy kommunalista forradalom főszereplői szerint szétesőben van napjainkban, egyre több házasság végződik válással, és a szülők egyre kevésbé tudják és akarják támogatni gyermekeiket. Ez pedig elidegenedéssel és kiszolgáltatottsággal jár. Az R33 így azok számára is nyitott volt, akik ezekkel a problémákkal szembesültek, hiszen a tagok segítették egymást.

Gömör Tamás dokumentumfilmjének kulcsmondata, hogy ez az egész valószínűleg egyszer véget fog érni, főleg, ha túl nagy méretűvé duzzad, minthogy egy ilyen kommuna intézményesülése vagy kommercializálódása ellenkezik a közösség alapelveivel. Sajnos Orsolyának, Pernyének és a többieknek is igaza lett, mert az R33-nak helyet adó épületet ledózerolták, és itt valószínűleg lakópark fog épülni a IX. kerületi önkormányzat támogatásával. Sőt Gömör Tamás rendező szerint az erjedési folyamat már jóval a razzia előtt megindult, az R33 az utóbbi 1-2 évben sokat vesztett kezdeti lendületéből.

Az R33 lakói, a művészek mindennek a legnagyobb vesztesei, és bár valószínűleg új lakók jönnek ide, a kommuna eszmeisége mindenképp értékes és előremutató volt. Zárszóként álljon itt a Rockstation nevű blogról az egyik tag, Horváth „Pityesz” István (Ex-Neck Sprain) búcsúja az R33-tól: „Én abban bízom, hogy minden egyes böfögés, hörgés, sikoltás, éneklés, dobütés, duplázás, cintányérzaj, riffelés, gerjedés és a többi szállja majd meg a területet és vissza-visszakísértenek majd ezek az emlékek, hogy soha ne felejtse el senki, hogy mit is rombolnak, romboltak le ezzel a kizárólag CSAK pénzügyi érdekkel. Nyugodj békében Vágóhíd és köszönöm, hogy a részese lehettem ennek a csodának”.

 

A cikkben szereplő kép az R33 egykori Facebook-oldaláról származik.

A nagy kommunalista forradalom megtekinthető a vimeón.

 

R33

Színes, magyar dokumentumfilm, 23 perc, 2017.

 

Készítette: Gömör Tamás (Tom Gömör)

Szereplők: Bodóczy Zoltán „Undos” (Grand Mexican Warlock), Dr. Buda Béla (pszichiáter), Dure (Turbo), Mészáros Orsolya, Mihalik Dóra, Perecsényi Tibor „Pernye”, Víg Mihály (Balaton zenekar)

nyomtat

Szerzők

-- Benke Attila --

Benke Attila az ELTE Bölcsészettudományi Karán végzett 2012-ben filmtudomány mesterszakon, ugyanitt 2016-ig a Filozófiatudományi Doktori Iskola Film-, média- és kultúraelmélet programjának hallgatója volt. Jelenleg filmkritikusként, újságíróként, szerkesztőként tevékenykedik számos kulturális folyóiratnál és portálnál, valamint filmes műfajelméleti kutatást végez, és magyar filmtörténettel is foglalkozik.


További írások a rovatból

A filmek rejtett történetei a BIFF-en
Interjú Szilágyi Zsófia filmrendezővel Január 2. című filmjéről
Velencében láttuk Pablo Larraín és Pedro Almodóvar új filmjét
Lichter Péter: Frankenstein eksztázisa – A found footage filmek és videóesszék formavilága

Más művészeti ágakról

Einstürzende Neubauten az Akváriumban
Sofi Oksanen esszékötetének margós bemutatójáról
irodalom

Kritika Élő Csenge Enikő Apám országa című kötetéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés