bezár
 

film

2017. 09. 05.
Megvan a Szemrevaló teljes programja
Fókuszban: Fritz Lang és kora
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Szeptember 21. és 30. között rendezik idén a budapesti Művész moziban a Szemrevaló, azaz Sehenswert Filmfesztivált. A Goethe Intézet, az Osztrák Kulturális Fórum és a Svájci Nagykövetség közös rendezvénye immár hatodik alkalommal hozza el a német nyelvterület új filmjeinek legjavát, eredeti nyelven, magyar felirattal vagy tolmácsolással. 4 tematikus blokkban – Fritz Lang újragondolva, Társadalmi törésvonalak, Válságok és választások és Legendák nyomában – 18 filmet vetítenek, melyek között a történelem, az irodalom és a képzőművészet iránt érdeklődők is találnak kedvükre valót. Egy kisebb válogatást bemutatva Szegeden, Debrecenben és Pécsett is lesz Szemrevaló.

Szeptember 21-én 19.30 órakor a Fritz Lang életének egy szakaszát bemutató thriller nyitja az idei Szemrevalót, melyben a legendás rendező alkalmas anyagot keres az első hangosfilmjéhez. A Fritz Lang tisztelgés a 41éve elhunyt rendező előtt: miközben a remekmű, az M – egy város keresi a gyilkost keletkezéséről szól, virtuóz módon szövi thrillerré a tényeket és a legendát. A Szemrevalón természetesen levetítik Fritz Lang 1931-ben készült klasszikusát is digitálisan felújított minőségben, miként az 1934-ben Molnár Ferenc műve alapján készült Liliomot is. A Fritz Lang újragondolva blokkban pereg majd a Caligaritól Hitlerig című dokumentumfilm film is, melyben Rüdiger Suchsland rendező a Weimari Köztársaság filmjeiből kiolvasható lélektani struktúrákat vizsgálja.

prae.hu

Fritz Lang

A Társadalmi törésvonalak válogatásban A fecske című filmben egy fiatal svájci nő gyökereit keresve az iraki Kurdisztánba utazik. Ott terrorizmussal, háborús bűnökkel, önbíráskodással szembesül, de találkozik a szerelemmel is. A tavalyi Tokiói Nemzetközi Filmfesztiválon a Legjobb Filmnek választott Tegnap virágai című bolondos, romantikus vígjátékban szintén a szerelemé a főszerep, amely egy holokauszt-kutató és egy zsidó származású, germanofóbiás francia lány közt szövődik. Az Ideges idegenekben két munkanélküli bevándorlónak adja ki magát egy valóságshowban, az Isten hozott Németországban című filmben pedig egy jómódú család elhatározza, hogy befogad egy nigériai menedékkérőt. Mindkét alkotás érzékenyen, ugyanakkor a helyzetből adódó komikumot kihasználva beszél fontos társadalmi témákról, új szempontból végiggondolva azokat. Végül a Marijában egy fiatal ukrán nő takarítóként keresi kenyerét, közben saját fodrászszalonról álmodik, és mindent ennek a célnak rendel alá.

Golden Girls

A Válságok és választások blokk filmjei személyes sorsok törésvonalai mentén szerveződnek. Az első interaktív mozifilmben, az Éjszakai műszakban egy tehetséges egyetemistának kell bizonyítania ártatlanságát, miután arra kényszerítették, hogy részt vegyen egy londoni aukciós ház elleni rablásban. A Freddy/Eddy című moziban a főhős élete legsötétebb napjait éli, amikor váratlanul felbukkan gyerekkori képzeletbeli barátja is. Hogyan lehet bizonyítani, hogy valaki, akit igazában csak kitaláltunk, valóban létezik? A kínálatban szerepel továbbá a nagy osztrák nevettető, Josef Hader Mérgezett egér című első rendezése, melyben a zenekritikus főhős elveszíti állását, és éjjeli bosszúhadjáratba kezd volt főnöke ellen, ami apró anyagi károkozással indul, majd pár napra az élete teljesen kifordul a sarkaiból. A Napfogyatkozás gyöngéd, a legkevésbé sem mindennapi történet összetartozásról, meghittségről és szeretetről, valamint a bátorság­ról, sorsunk felvállalásáról. A Tizenhét című film beteljesületlen vágyakról, az első szexuális élményekről, a szerelemben űzött hatalmi játékokról és a saját identitás fokozatos fölfedezéséről szól.

Mérgezett egér

A Legendák nyomában szekcióban a Katharina Luther című filmben egy meglepően modern nőt ismerhetünk meg a nagy reformátor feleségeként. Igazi csemegének ígérkezik az idei Berlinálén debütáló, Beuys életét bemutató dokumentumfilm, valamint az idén 75 éves Büchner-díjas író, filmes berkekben a Berlin felett az ég forgatókönyvírójaként ismert Peter Handke életét kísérő alkotás. Végül a Dark Star A nyolcadik utas: a Halál című sci-fi földönkívüli lényeinek megalkotásáért Oscar-díjjal jutalmazott HR Giger különleges világába és házába vezeti el a nézőt.

A filmek egy részét Szegeden, Pécsett és Debrecenben is vetítik majd. A vetítések után beszélgetések és közönségtalálkozók várják a nézőket.

A teljes programról a fesztivál weboldalán olvashatnak, az aktuális híreket a Facebook-oldalukon követhetik nyomon.

Forrás: Szemrevaló / Sehenswert

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

A Friss Hús Határhelyzetek című nemzetközi szekciójáról
Nuri Bilge Ceylan: Elszáradt füvekről
Alex Garland: Polgárháború
Hajdu Szabolcs: Kálmán-nap

Más művészeti ágakról

Gimesi Dóra: Amikor mesélni kezdtek a fák
Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon
Kertész Edina: A fotográfuslány – könyvbemutató
Kritika Nagy Gabriella Elviszlek Amerikába című regényéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés