bezár
 

art&design

2017. 05. 29.
Íszt szájd sztori – határtalan szerelmek
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Néprajz az Operában címmel a Néprajzi Múzeum kamarakiállítás-sorozat rendezésére vállalkozott az Erkel Színház bemutatóihoz kapcsolódva. Cél, hogy a múzeum gazdag gyűjteményeiből válogatva, tárgyaik és képeik segítségével az operaszerető közönséget közelebb hozzák az egyes darabokban megidézett időkhöz, a hétköznapi szereplők nem hétköznapi világához. Az Íszt szájd sztori – határtalan szerelmek c. legújabb kiállítás május 16-án nyílt meg az Erkel Színházban.

A Néprajzi Múzeum 2010–2014 között tárgyközpontú kutatást végzett a Budapesten élő arab, ázsiai, dél-amerikai, indiai, orosz és török bevándorlók körében. Ennek eredményeként a Vándorló tárgyak c. kötetben mutatta be, hogy milyen élethelyzetek, történetek, sorsok sűrűsödhetnek a bevándorlók számára fontos tárgyakban. A kutatásban számos vegyes házasságban élő pár vagy annak egyik tagja vett részt.

prae.hu

Az új kamara kiállítás témája a West Side Story című musical történetének ellenpontozása: olyan, bevándorlók és magyarok között kialakult szerelmek bemutatása, amelyek beteljesültek, együttéléssel, házassággal, családalapítással végződtek. Az emberek mobilitásának egyik állandó mozgatórugója egy másik kultúrából származó pár választása.

Gyakran nem a különbségek – legyenek azok etnikai, faji, vallási, életkori, iskolai végzettségtől függő vagy társadalmi eltérések – miatt húzódik határ két ember között, hanem mert egy endogám közösség azt várja tagjaitól, hogy csakis egymás között házasodjanak.  A „határátlépőket” kisebb-nagyobb szankciókkal sújthatják, amibe egyesek belebuknak, mások kapcsolata a „ketten mindenki ellen” helyzetben éppen ellenkezőleg megszilárdulhat. Helyzetükből adódóan a vegyes házasságban élők fontos szerepet játszhatnak a közösségeik közötti politikai, gazdasági, társadalmi és kulturális kapcsolatok kialakításában és ápolásában, s gyermekeik szintén számos módon kapcsolódhatnak szüleik közösségéhez, nemzetéhez.

A bevándorlók személyes tárgyai ritkán válnak múzeumi tárgyakká, hiszen nap, mint nap használják, vagy a környezetükben szeretik tartani őket. A kiállítás anyaga az ő kölcsönzésüknek köszönhetően tekinthető meg.


Kurátor: Földessy Edina,

Sorozatszerkesztő: Pálóczy Krisztina

 

Megtekinthető:

Erkel Színház (1087 Budapest, VIII. kerület II. János Pál pápa tér 30.)

2017. július 16-ig

Forrás: Néprajzi Múzeum

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Az acb Galéria Redők című tárlatáról
art&design

Eperjesi Ágnes és Várnagy Tibor: TAVATE: lebegés című tárlata az acb Galériában
art&design

Enyedi Zsolt a Szófiai Liszt Intézet rezidenciaprogramján rendezett kiállításáról
art&design

Kiállításkritika A kétely felfüggesztéséről

Más művészeti ágakról

Michael Sarnoski: Hang nélkül – Első nap
Renaud-Delage: Gru 4
Gimesi Dóra: Amikor mesélni kezdtek a fák
színház

Interjú Pálffy Tibor színésszel külső-belső tényezőkről, színházi igazságról, és szerepről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés