irodalom
Hozzátette: a május 18-i taggyűlésen megválasztott Péterfy Gergely nem csupán a kortárs irodalom fontos alakja, hanem kiváló menedzseri képességekkel is rendelkezik. Feladata igazgatóként a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált és az Ünnepi Könyvhetet is rendező MKKE napi ügyeinek kezelése, szervezése és külső képviselete lesz.
Péterfy Gergely hangsúlyozta: legfontosabb törekvése lesz új támogatókat szerezni a MKKE működésének, és közvetíteni a felek között az Alexandra-csőd miatti rettenetes helyzetben, valamint forrásokat szerezni a nehéz helyzetbe került kiadók kárpótlására.
Kocsis András Sándor kiemelte: bár az Alexandra-csoport fizetésképtelensége miatt mintegy hárommilliárdos veszteséggel néznek szembe a kiadók, és több száz munkahely kerülhet veszélybe, a MKKE úgy látja, hogy a kormány nem akar törődni a problémával, mivel nem kaptak semmilyen érdemi választ a miniszterelnöknek címzett hatpontos megoldási javaslatukra.
A levélben többek között azt kérték a kormánytól, hogy a Magyar Követeléskezelő Központ vásárolja fel a kiadók Könyvbazár Kft.-vel szembeni követeléseit, ugyanis a több mint 400 érintett kiadó külön teljesen esélytelen érdekei érvényesítésére - hangsúlyozta.
Javasolták a kormánynak azt is, hogy a kiadók az elmúlt évi mérlegükben szereplő árbevételük 20 százalékáig részesülhessenek társaságiadó-kedvezményből (tao) származó pénzekben, bővítsék a Nemzeti Kulturális Alapon (NKA) keresztül pályázható 700 milliós könyvszakmai támogatási keretet és a pedagógusok kapjanak évi 100 ezer forint értékű könyvvásárlási utalványt - emelte ki a MKKE elnöke, aki szerint "bornírt" az olykor felemlegetett vád, miszerint az egyesülés liberális, baloldali értékeket képviselne, hiszen a tagjaik között éppúgy megtalálhatók a konzervatív értékeket valló kiadók is.
Kocsis András Sándor az MTI kérdésére elmondta : az Alexandra-csoport bedőlésének egyetlen nyertese a megmaradt két nagy könyvkereskedelmi vállalat, a Libri- és a Líra-csoport lesz. Mint fogalmazott, ha nem kapnak állami segítséget a válságban, a "nagyok még nagyobbak" lesznek, a kis- és közepes kiadók közül pedig nagyon sokan bele fognak roppanni a kialakult helyzetbe.
A MKKE január végén feljelentéssel élt az Alexandra boltjait üzemeltető Rainbow Kft-vel és a kiadókkal jogi kapcsolatban álló könyvkereskedő Könyvbazár Kft-vel szemben, azonban az ügyben még nincs előrelépés - jegyezte meg.
Az MTI kérdésére, hogy ebben a helyzetben miként tudja a MKKE egyszerre a kisebb kiadók és a nagy könyvpiaci vállalatcsoportok ellentétes érdekeit is képviselni, a szervezet elnöke úgy válaszolt: a MKKE jelenlegi közel 110 tagja közül mindössze négy könyvterjesztő, és a szervezetben nagyon nagy a kis- és közepes kiadók aránya, szavazati többséggel rendelkeznek az elnökségben és a taggyűlésben is.
A szervezet vezetése szolidaritást kér a nagy vállalatcsoportoktól, amely egyébként kulcsszerepet vállaltak abban, hogy újranyílhasson az Alexandra-csőd miatt bezárt könyvesboltok többsége - fűzte hozzá. Kocsis András Sándor kitért arra is: a magyar könyvpiac nagy problémája a bizományi rendszer, amely miatt kizárólag a kiadók viselik a finanszírozási kockázatot, valamint a könyvterjesztők által alkalmazott nemzetközi szinten is rendkívül magas, 53-54 százalékos árrés.
Az öt kiadó által áprilisban megalapított Magyar Könyvkiadók Érdekvédelmi Szövetséggel kapcsolatban úgy fogalmazott, megértik a kisméretű kiadók indulatát, és támogatnak mindenkit, aki tenni akar a könyvszakma ügyéért.
Kocsis András Sándor a sajtótájékoztatón elárulta azt is: 2018-ban Szerbia lesz a Budapesti Nemzetközi Könyvvásár ország-díszvendége.
A következő frankfurti könyvvásáron a Külgazdasági és Külügyminisztérium - Balassi Intézettel a korábbinál szorosabb együttműködésben közösen bérelnek egy eddigieknél nagyobb, 130 négyzetméteres magyar standot - fűzte hozzá.