bezár
 

irodalom

2009. 03. 26.
Stagnált tavaly a magyar könyvpiac
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A tavalyi magyarországi könyvforgalom több mint 67,6 milliárd forintot tett ki; bár ez 1 százalékkal magasabb volt az előző évinél, az infláció miatt valójában stagnált 2008-ban a magyar könyvpiac - közölte a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE). A könyves szakma abban bízik, hogy a gazdasági válság ellenére nem romlik jelentősen a helyzete.

prae.hu

Az MKKE összegzése szerint a 67 milliárd 611 millió forintos könyvforgalmon belül a legnagyobb tételt a közoktatási tankönyvek és a nyelvkönyvek jelentették. Harmadával bővült 2008-ban a gyermekkönyvek piaca, miközben tovább csökkent a szakkönyvek forgalma.

A közoktatási tankönyvek és nyelvkönyvek piaca az elmúlt évben mintegy 4 százalékkal bővült: összesen 17,2 milliárd forintos forgalmával a könyvkiadás legnagyobb tematikai ágazatává vált.

Az ismeretterjesztő könyveknek a könyvkiadáson belüli pozíciója az elmúlt évben romlott, több mint 1 milliárdos forgalom-visszaesést regisztrált az MKKE. Mindez 16,3 milliárdos forgalmat és 6 százalékos csökkenést jelent a 2007-es év adataihoz képest.

A tavalyelőtt egészen kiemelkedő évet produkáló szépirodalmi, illetve fikciós művek piaca némi csökkenéssel ugyan, de megőrizte nemzetközileg is elismerésre méltó pozícióját. Az elmúlt évben az e kategóriába sorolható művek 12 milliárdos forgalmat értek el.

A szakkönyvek, tudományos művek, lexikonok, szótárak, valamint az egyéb, felsőoktatásban használatos kiadványok ágazatában - az állami támogatás teljes elsorvadása következtében - tavaly folytatódott a fél évtized óta tapasztalható drámai léptékű piacvesztés. Az elmúlt évben már csak 7,1 milliárd forint volt a forgalom, szemben a 2007-es 8,5 milliárddal. "A műszám tekintetében még mindig legnagyobb könyvkiadói terület forgalmának vészes zsugorodását jelzi, hogy a felsőoktatást szolgáló kiadványok forgalma az elmúlt öt év alatt több mint 3 és fél milliárd forinttal csökkent" - hívja fel a figyelmet az MKKE összegzése.

A szervezet kiemeli ugyanakkor, hogy trendváltás történt a gyermek- és ifjúsági könyvek piacán, mert több mint 30 százalékos növekedéssel, 2 milliárdos bővüléssel az ágazat csaknem 8,6 milliárd forintos forgalmat produkált.

A CD-k, a CD-ROM-ok, valamint a hangoskönyvek piaca a gyermekkönyvek ágazatához hasonló léptékű növekedést könyvelhetett el. A hangoskönyvek eladása ma még alig éri el a piac 1 százalékát, a döntően adattárakat rögzítő lemezek eladása azonban az elmúlt évben is látványos fejlődést mutatott. Az ágazat 2008-as forgalma majdnem 6 milliárd forintot tett ki, szemben az előző évi 4,8 milliárddal.

Az MKKE-nek 172 könyvkiadó szolgáltatott adatokat, amelyek a teljes könyvpiac 90 százalékát fedik le. Ezen cégek elmúlt évi összforgalma csaknem 61,2 milliárd forint volt. Ehhez jön még az import könyvek tavalyi 4,8 milliárdos forgalma, valamint a csupán néhány könyvcímet publikáló, kis cégek és a félárú diszkont könyvek 800-800 millió forintos bevétele.

Az MKKE közlése szerint a magyarországi könyvpiac kiadói koncentrációja számottevően nem változott az elmúlt évben. 2008-ban 14 cég produkálta a kiadói összforgalom 58,3 százalékát, 40 kiadó állította elő a teljes összforgalom mintegy kétharmadát. A külföldi tulajdonban lévő magyarországi könyvkiadók tovább erősítették piaci pozíciójukat: tavalyi összesített forgalmuk majdnem 21,5 milliárd forint volt, szemben a 2007-es 20,1 milliárddal.

Zentai Péter László, az MKKE ügyvezető titkára elmondta: remélik, nem romlik annyira a lakosság gazdasági helyzete, hogy a könyves "iparág" az idén komoly veszteségeket szenvedjen el.

nyomtat

További írások a rovatból

Horváth Iván (1948-2024)
Kocsis Gergely és Tallér Edina könyvbemutatója a Margó Fesztiválon
Kemény Lili Nem című kötetéről a miskolci bemutatón Moklovsky Rékával beszélgetett

Más művészeti ágakról

Gimesi Dóra: Amikor mesélni kezdtek a fák
Az Elérhetetlen című kötet bemutatójáról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés