irodalom
A közlemény szerint a vereség retorikáitól emlékezetpolitikai és aktuális közéleti kérdésekig terjed a program, amelyben helyet kapnak társművészeti szekciók is. Hétfőn Szirák Péter irodalomtörténész tart átfogó előadást 1956 rendszerváltás előtti és utáni megközelítéséről, előtte pedig Hermann Róbert történész és Scheibner Tamás irodalomtörténész fog beszélni az 1848-49-től egészen 1956-ig tartó vereségretorikákról.
A tanácskozás a FISZ és az Északi Támpont Egyesület által készített kisfilmekhez és interjúkhoz kapcsolódó kerekasztal-beszélgetéssel folytatódik, majd Magyar Bálint és Schiffer Pál A Dunánál című dokumentumfilmjét vetítik a szervezők. A 1987-ben készített alkotásról Mészáros Márton Kollár Árpáddal és Toldi Lóránttal fog beszélgetni.
Kedden közéleti témával indul a program, mérlegre téve a 2016-os 56-os emlékévet, annak ellépéseit az 50. évfordulótól, számba véve az emlékévek jelentőségét, ideológiai szerepét, és a rendszerváltás óta hatalmon lévő politikai pártok 56-felfogását. Szőllőssy Balázs moderálásában György Péter, Ungváry Krisztián és Pápay György kapnak helyet a szekcióban, majd kifejezetten emlékezetpolitikai szempontokról Gyáni Gábor és Kulcsár-Szabó Zoltán fog beszélni.
A szervezők által az emlékévből példaértékűnek tartott művészeti alkotásokról szóló eszmecserével folytatódik ezt követően a program Révész Emese kurátor, Nagy Mihály dramaturg és Széphelyi Júlia rendező részvételével. Szóba kerül a Színház- és Filmművészeti Egyetem Forradalom előtt című kiállítása, és az ebből készült, Elfogadásra javaslom címmel bemutatott performansz is.
A REvolúció '56 - A forradalom olvasatai című tanácskozást végül a Móricz Zsigmond körtérre tervezett új emlékművel kapcsolatos kerekasztal zárja, amelyen az alkotók, Balázs Marcell és Pelle Zita, valamint Nagy Tamás építész vesznek részt - olvasható a közleményben, amely kitér arra is: a programot az 1956-os Emlékbizottság támogatja.