zene
A Müpában rendezett január 25-i hangverseny Stravinsky I. és II. szvitjével kezdődik. Ezt követően Mendelssohn e-moll hegedűversenye hangzik el, amely a zeneszerző utolsó alkotókorszakában keletkezett. Mozart A-dúr hegedűversenye a műfaj legnépszerűbb darabjai közé tartozik, amelyben a szerző összegezte a versenymű fejlesztésében elért vívmányait. Az est Mozart D-dúr "Haffner" szimfóniájával zárul - olvasható a Nemzeti Filharmonikusok MTI-hez eljuttatott közleményében.
Az orosz származású francia hegedűművész és a Nemzeti Filharmonikus Zenekar egy nappal korábban, január 24-én a pécsi Kodály Központban, január 26-án pedig a miskolci Művészetek Házában lép fel. A programban annyi lesz a változás, hogy Mozart A-dúr hegedűversenye helyett a szerző Serenata notturna D-dúr című műve lesz hallható.
Január 28-án a kamarazene javából hallhat válogatást a közönség a Nemzeti Filharmonikus Zenekar és a Nemzeti Énekkar Kamarakórusa tolmácsolásában a Próbatermi vendégség elnevezésű kamarazenei hangversenyen a Müpában.
Mint a közleményben írják, Beethoven Nagy fúgája talán az egyik legnehezebben megérthető és értelmezhető mű a zenetörténetben, olyan alkotás, amely megosztja a közönséget. A Trió klarinétra, gordonkára és zongorára abban az időben keletkezett, amikor a klarinét szólóhangszerként még nem nyert polgárjogot a kamarazene területén. Webern 1913-ban írt, mindössze négy-öt perc időtartamú Hat bagatellje elvontságával adja fel a leckét, Glinka Patetikus triójának elhangzása pedig igazi kuriózum, hiszen az orosz kamarazene alkotásai nem szólalnak meg érdemükhöz méltó számban.