zene
Maria Kalaniemi 1990-ben végzett a helsinki Sibelius Akadémián, melynek népzenei és klasszikus zenei tagozatain párhuzamosan tanult. Az akadémia körül kibontakozott új finn népzenei hullám egyik meghatározó alakja lett. 1983-tól napjainkig az akadémia növendékeivel és tanáraival alkotta zenekarait, a Niekkut, az Aldargazt, a The Helsinki Melodeon Ladies Quintetet és a Zeta Bopot, amelyek egytől egyig megkerülhetetlen szereplői voltak a finn világzenének.
Maria Kalaniemi zenei világa földrajzi értelemben abszolút határtalan; felfedezhető benne a skandináv és a balkán népzene, de a francia keringő és tangózene hatása is. Ugyanilyen sokszínű műfaji értelemben is: a népzenétől a jazzen keresztül a modern kamarazenéig ível. Mindezek ellenére Kalaniemi zenéje egyértelmű egyéni vonásokkal rendelkezik, tele van érzelmekkel és költőiséggel. A Kalevala ősi hagyományainak hatását tükröző nagysikerű Bellow Poetry című album 2006-os sikere után a művésznő 2010-ben Vilda Rosor címmel új albummal jelentkezett, amelyen finn és svéd balladák egyéni interpretációit adja elő, ezúttal énekesi tehetségét is megcsillogtatva.
A Hejsan Budapest! eseménysorozat előfutára a 100 éves függetlenségét 2017-ben ünneplő finn állami ünnepnek, amely most a többnyelvű Finnország életéből vett sikertörténetekkel kívánja megismertetni az érdeklődőket. A hetek alatt Maria Kalaniemi harmonikaművész koncertje mellett, Viggo Wallensköld kiállítása látogatható a Barabás Villában, Carl Knif Company kortárstánc előadása látható a MOM Kulturális Központban, valamint Monika Fagerholm és Kiss Noémi közreműködésével az „Író szerepe a mai Európában” címmel rendeznek előadást szintén a Barabás Villában.
A koncert 2016. november 22-én hallható a Müpában.