zene
Német kutatók 1916-ban egy afgán hadifogoly, Abdul Kadir Khan énekes játékát rögzítették az akkor újdonságnak számító gramofontechnikával néprajzi és nyelvészeti kutatások céljából egy Berlin melletti első világháborús hadifogolytáborban, a wünsdorfi úgynevezett Félholdtáborban, ahol főleg muszlim foglyokat őriztek.
A zenetörténeti jelentőségű felvételeket a berlini Humboldt Egyetem hangarchívumának akusztikai gyűjteményében fedezték fel a Weimari Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola kutatói - jelentette be közleményben a weimari intézmény, amely szerint a legrégebbi afgán zenei felvételekről van szó.
A 100 évre feledésbe merült gramofonfelvételeket elvitték Afganisztánba, ahol azokat betanították afgán mesterzenészekkel és egy török szufi mesterrel, akik az elkövetkező napokban koncertet adnak a frankfurti Régi Operában és a weimari zeneművészeti főiskola dísztermében. A Szafar (Utazás) együttes a tervek szerint fellép műsorával az afgán köztévében is.
A német külügyminisztérium által támogatott Szafar-projekt keretében immár öt éve fáradoznak afgán és német zenészek az afgán zenei kultúra megőrzésén és az új nemzedékeknek való átadásán. A projekt keretében a weimari zeneiskola kutatói főleg a kabuli Afganisztáni Nemzeti Zenei Intézettel működnek együtt, de más partnerekkel is.
Az együttműködés elmélyítésére létrejött az Afganisztáni Zenei Kutatóközpont (AMRC), amely fölött a weimari zeneiskola és a jenai Friedrich Schiller Egyetem közös zenetudományi intézetének transzkulturális zenei tanulmányok tanszéke bábáskodik.
A központ célja dokumentálni az afgán zenei kultúra sokszínűségét, és koncertek, előadások, digitális archívumok, valamint tananyag révén a széles nyilvánossághoz eljuttatni azt mind Németországban, mind Afganisztánban.