bezár
 

art&design

2016. 08. 18.
Melbourne a legélhetőbb, de sok városban romlott az életminőség
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Melbourne 2016-ban is a legélhetőbb város a világon, az Economist Intelligence Unit (EIU) elemzői idei rangsorukkal kapcsolatban viszont inkább azt hangsúlyozzák, hogy a vizsgált 140 városból 29-ben romlott az életminőség az elmúlt 12 hónapban. A legrosszabb Damaszkuszban a helyzet.

Azt, hogy a csütörtökön ismertetett listán szereplő városok 20 százalékában kedvezőtlen változások mentek végbe, jórészt a terrorizmustól való félelmek növekedésével magyarázzák a világ egyik legnagyobb nem befektetési banki jellegű elemző és előrejelző intézetének szakértői. Nyugat-Európában tíz városban romlott az életminőség a párizsi és a brüsszeli terrorcselekmények nyomán.
    

prae.hu

A több amerikai nagyvárosban az afroamerikaiakkal való bánásmód miatt tapasztalható társadalmi nyugtalanság, az Ukrajna keleti részén folyó harcok, a szíriai és a líbiai polgárháború szintén hozzájárult a biztonsággal kapcsolatos súlyosbodó aggodalmakhoz és ezáltal az életminőség romlásához, csakúgy mint a súlyosbodó diplomáciai feszültségek, például az orosz-ukrán és a kelet-kínai-tengeri vita.
    

Melbourne hatodik éve vezeti a listát, és idén is Bécs a második. Az osztrák és az ausztrál várost mindössze 0,1 pont választja el, és a harmadik és a negyedik helyen szereplő két kanadai város, Vancouver és Toronto is hajszálnyival kapott csak gyengébb értékelést. Az ötödik helyen holtversenyben az ausztráliai Adelaide és a kanadai Calgary áll, vagyis az élmezőnyben nem történt változás tavalyhoz képest.
    

A 2015-ös listán kilencedik Perth idén a hetedik lett. Az új-zélandi Auckland is javított a helyezésén: tavaly a tizedik volt, ezúttal a nyolcadik. Egy hellyel hátrébb került Helsinki, a finn főváros 2016-ban a kilencedik. Az erősödő instabilitás éreztette a hatását Sydney esetében is: az ausztrál metropoliszban nőtt a terrorfenyegetettség, emiatt négy helyet visszaesve kiszorult az első tízből. A tizedik idén Hamburg lett. Más német városok, többek között Frankfurt és Berlin értékelése viszont szintén romlott.
    

A legkevésbé élhető város újra Damaszkusz. A szíriai főváros - amely a polgárháború 2011-es kitörése előtt jóval előkelőbb helyen szerepelt a listán - 2014-ben volt már utolsó. A tavalyihoz képest egy helyet előrelépve Tripoli lett az utolsó előtti. A harcok dúlta Líbia fővárosa után a nigériai Lagos, a bangladesi főváros, Dakka, a pápua új-guineai Port Moresby, majd Algéria fővárosa, Algír, a pakisztáni Karacsi, Zimbabwe fővárosa, Harare, a kameruni Douala és az ukrán főváros, Kijev a legrosszabb.
    

Az EIU a stabilitás, az egészségügyi ellátás, az oktatás, a kultúra és környezet, valamint az infrastruktúra szempontjából pontozza a városokat, majd ezeket az értékeléseket foglalja különböző súlyozásokkal egy nullától százig terjedő átfogó minőségi indexbe. A zéró osztályzat "elviselhetetlen", a 100-as "ideális" életkörülményeket jelöl.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

A Budapesti Fotófesztivál Női fókusz című kiállításáról
Az acb Galéria Redők című tárlatáról
Kelemen Kinga kiállításának megnyitóbeszéde

Más művészeti ágakról

színház

Egy tökéletes nap Szenteczki Zita rendezésében a Hatszín Teátrumban
Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon
irodalom

Hajdu Levente volt a Kötetlenül sorozat vendége
Kertész Edina: A fotográfuslány – könyvbemutató


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés