art&design
Népessy Noémi igazgató a kiállítás keddi budapesti megnyitóján felhívta a figyelmet arra, hogy a múzeum állandó tárlata tematikájában szakít a hagyományos fiú-lány játékok hangsúlyozásával és a város témakörében mutatja be a hazai polgári játékokat a múzeum gyűjteményéből 1200 darab tárgyon keresztül.
Elmondta, hogy a látogatók találkozhatnak a családdal, az otthonnal, a babákkal, a közlekedéssel, a gyárral, valamint számos egyéb tematikai egységgel. A közönség kultúrtörténeti, pszichológiai, neveléstörténeti, gyártástechnológiai kontextusba helyezve ismerheti meg az egyes tárgyakat és tematikus egységeket.
Az igazgató emlékeztetett arra, hogy az intézmény eddig két állandó kiállítással, az Egy város három arca, valamint a Goldberg Textilipari gyűjtemény, a Goldberg című tárlattal fogadta látogatóit.
Felidézte, hogy az 1973-ban alapított múzeum alapvetően a helytörténet kutatásával és feldolgozásával foglalkozik. A múzeum első vezetője érdeklődött a játékkultúra iránt, ő kezdte el gyűjteni a főváros területéről a játéktörténettel kapcsolatos tárgyakat. A múzeum gyűjteményében jelenleg csaknem 7-8 ezer darab tárgyat őriznek.
Felidézte, hogy az önkormányzattól három évvel ezelőtt kapták meg azt a 330 négyzetméteres területet, amelynek egy része ad most otthont az új állandó kiállításnak.
Csukás István író hangsúlyozta: a játék a gyerekek birodalma, eszköze, mindene és világa. Egy eszköz arra, hogy a gyermek "megismerje és meghódítsa a világot, amely a gyerekkor legfőbb feladata". A játék magába hordozza a történelmet és hagyományt, és őrzi a gyerekkort.
Vígh Annamária, az Emberi Erőforrások Minisztériumának közgyűjteményi főosztályvezetője arról beszélt, hogy a kiállításon a játékgyártás legfontosabb cégeivel, üzemeivel is találkozhatnak a látogatók. Mint mondta, a kurátorok egy olyan tematikát találtak, amely a felnőttek számára is izgalmas élményt nyújt.