bezár
 

zene

2016. 06. 09.
Bartók Európáért Fesztivál 2016
2016. szeptember 25-29. Gasteig, München
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Bartók Európáért Fesztivál 2016 A Concerto Budapest 2016 szeptemberében első alkalommal rendezi meg a nemzetközi Bartók Európáért Fesztivált Németországban, München legnagyobb koncerttermében, a Gasteigban.

A fesztivál az ezt követő években minden alkalommal más és más fontos európai nagyvárosban mutatja be Bartók Béla zenei és szellemi hagyatékát a rendezvény állandó résztvevőivel – a kezdeményezést elindító Concerto Budapest, valamint a világ legnívósabb zenekarai között jegyzett London Philharmonic Orchestra – és az adott év aktuális országának különböző zenekaraival.  A programot minden évben Bartók Béla legfontosabb művei valamint a kezdeményezés szellemiségére reflektáló klasszikus és modern művek alkotják majd. 

prae.hu

Az idei év koncertjein olyan világhírű szólisták lépnek majd színpadra, mint Wladimir Jurowski, Valery Afanassiev, Petra Lang, Gidon Saks vagy François Leleux. A fesztiválsorozat nyitó eseményének németországi partnerei 2016-ban a Müncheni Kamarazenekar és a Müncheni Filharmonikusok. A tervek szerint 2017-ben Lengyelország, 2018-ban pedig Nagy-Britannia ad otthont a koncerteknek. 

Várjon Dénes

A 2016-os fesztivál fő támogatója az Emberi Erőforrások Minisztériuma; Bajorország kormánya pedig üdvözli a fesztivál alapgondolatát és mindenben segíti a szervezők munkáját. A Bartók Európáért Fesztivál szorosan kapcsolódik a 2016-17-es Bartók-év programjához, mely a szerző születésének 135. évfordulójának állít emléket hangversenyekkel, kiállításokkal és nemzetközi zenei versenyekkel. 

Keller András

A Concerto Budapest Magyarország egyik vezető nagyzenekara. Az elmúlt évek turnéi során bejárta a világot: Európa, Amerika és a Távol-Kelet legrangosabb koncerttermeibe is meghívást kapott. A zenekar karmestere és művészeti vezetője Keller András, aki szólistaként, koncertmesterként és kamarazenészként is világszerte elismert muzsikus. A Liszt-díjas, Bartók – Pásztory díjas művész 2016 januárja óta a világ egyik legprominensebb zenei intézményének, a Guildhall Music Schoolnak professzora. A London Philharmonic Orchestra a világ egyik legnívósabb, nagy múltra visszatekintő szimfonikus zenekara, melyet széleskörű repertoárjával és egyedülálló zeneiségével a kritikusok az Egyesült Királyság egyik legizgalmasabb és leginnovatívabb zenekaraként emlegetnek. A zenekar alapítója és első vezetője Sir Thomas Beecham volt (1932), akit azóta olyan világhírű zenészek követtek, mint Sir Adrin Boult, Solti György, vagy Kurt Masur. 2007 óta az orosz születésű karmester, Vladimir Jurowski tölti be ezt a posztot.

 

Miért Bartók – miért Európa? Bartók Európáért – Hagyomány és modernitás

 

Bartók Béla a zenetörténet kivételes úttörője és a XX. század egyik legnagyobb zeneszerzője. Egyszerre volt igaz magyar és európai. Zenéje olyan alapvető emberi értékeket képvisel, amelyekre manapság minden európai polgárnak nagy igénye lenne, sokak szemében ugyanis az Európai Unió mintha szem elől tévesztette volna az őt létrehozó alapelveket. Európának intellektuális és szellemi megújulásra van szüksége, konkrét irányelvekre és belső egyensúlyra. Ami manapság leginkább hiányzik, ugyanakkor amit Bartók szellemisége tökéletesen megtestesít, az a nemzeti karakter és az örökség megőrzése, valamint a hiteles, valódi európai integráció, amely az európai alapelveken nyugszik. Bartók életműve megtestesíti mindazt, ami egy európai megújuláshoz ma elengedhetetlen. Bartók Közép-Európa eredeti, hagyományos dallamait gyűjtötte, majd ötvözte azokat a nyugat-európai zenei stílusokkal, s így összetett, saját zenei nyelvezetet hozott létre. Munkásságában és elveiben az együttműködésre és az eszmecserére való belső igény és akarat tükröződik, amivel messze megelőzte korát. A helyi zenekarok, zenészek, művészekés széleskörű együttműködése lehetővé teszi a közönség számára, hogy megtapasztalja a nemzeti hagyomány és az európai modernség összefonódását.

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Kritika az Orfeo ed Euridice új felvételéről
Borbély László zongoraművész és Zeneakadémista tanítványainak koncertje
Világsztárok a Budapest Jazz Clubban: Oz Noy Trio
A Pécsi Jazz Napok négy koncertjéről

Más művészeti ágakról

Gimesi Dóra: Amikor mesélni kezdtek a fák
Bemutatták Sárkány Tímea első, Boszorkányok nyara című verseskötetét
irodalom

Hajdu Levente volt a Kötetlenül sorozat vendége


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés