bezár
 

art&design

2016. 05. 18.
Bővült a tatai Német Nemzetiségi Múzeum állandó kiállítása
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Történetek címmel a német nemzetiség egy-egy csoportját jelképező tárgyakból álló kiállítással bővült a tatai Német Nemzetiségi Múzeum állandó kiállítása. A tárlatot Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár nyitotta meg.

A németségnek mint Magyarország második legnépesebb kisebbségének történelme identitásunk egyik fontos pillérét képes bemutatni - mondta Hoppál Péter, majd hozzátette, az Alaptörvény is megfogalmazza, a nemzeti kisebbségek a magyar politikai közösség részei és államalkotó tényezők.
    

prae.hu

Az államtitkár köszöntőjének végén a múzeumnak átadta az Országgyűlés azon határozatának díszkiadását, melyben január 19-ét jelölték meg a magyarországi németek kiűzetésének emléknapjaként. A dokumentumot Kuti Klára, a tárlat kurátora elhelyezte a kiállítás tárgyai között.
    

Az állandó kiállítás új része a múzeumnak otthont adó malom földszintjén kapott helyet. A falakon tablók mutatják be a Magyarországra települt németek életének fontosabb állomásait az államalapítástól a rendszerváltásig.
    

A tárlat másik elemében a német kisebbséghez kötődő csoportok tárgyai láthatók. A múzeum korábban felhívást tett közzé és olyan tárgyakat kértek, mely egy-egy közösséget szimbolizál.
    

Kuti Klára, a kiállítás rendezője elmondta, a tárgyakban az egyéni és a kiscsoportos emlékezet, a hazai német csoportok múltja, jelene és jövője jelenik meg.
    

A kiállított emlékek között szerepel egy egykori vegyesbolt kávédarálója, láthatók három generáción át megőrzött fejkendők, üdvözlőlapok, saját készítésű textíliák az ország különböző német nemzetiségi csoportjaitól.
    

A tatai német nemzetiségi múzeum állandó kiállításának létrehozását, az egymásra épülő fejlesztéseket az elmúlt három évben összesen mintegy tíz millió forinttal támogatta az kultúráért felelős államtitkárság.
    

A tatai Német Nemzetiségi Múzeumban most látható állandó kiállítás 2015-ben nyílt meg Mi és a többiek - Wir und die Anderen címmel. A kétnyelvű tárlat a többségi és a kisebbségi társadalom viszonyát, a nemzetiségi németeknek tulajdonított jellemvonások összegzését jeleníti meg.
    

A múzeumnak otthont adó malom első emeletén a vallásosság, a szorgalom, az erkölcs és a faluközösség témái köré csoportosították a tárgyakat.
    

Az 1972-ben alapított tatai Német Nemzetiségi Múzeum (Ungarndeutsches Landesmuseum) feladata a magyarországi németség tárgyi és szellemi kultúrájának gyűjtése, őrzése, valamint bemutatása.
    

Az intézmény a Kuny Domokos Múzeum része. 1983 óta az egykori Nepomucenus-malomban működik.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

A tizenkettedik European Remembrance Symposiumról
Kulturális hanyatlás?
A Present Eye Looking to the Past című kiállításról
A teremtett „képzelet” határtalansága

Más művészeti ágakról

Prae Kiadói nap Pécsett
trabant: trabant LP (2024, purge.xxx)
Kosztolányi Dezső Őszi reggeli című verséről
A BIFF filmfesztivál UNSEEN fotókiállítása


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés