bezár
 

irodalom

2016. 03. 01.
Picit nőtt a könyvpiac forgalma
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A közoktatási tankönyvek nélkül számított könyvpiac forgalma tavaly fogyasztói áron számolva több mint 45,8 milliárd forint volt, ami 3,24 százalékos növekedést jelent a 2014-es adatokhoz képest - közölte a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) az MTI-vel kedden.

A közlemény szerint a piaci alapon működő könyvkiadók 2015-re vetítve mintegy hétmilliárd forintos közoktatási tankönyv- és nyelvkönyvforgalomról számoltak be, ami a MKKE becslése szerint a tankönyvforgalom 40 százaléka lehet. Ezzel együtt a teljes piaci könyvforgalom fogyasztói áron elérte az 52,7 milliárd forintot.
    

prae.hu

A magyarországi könyvpiac legnagyobb forgalmú ágazata 2015-ben az ismeretterjesztő művek kategóriája volt. Az ide sorolható kiadványok forgalma a könyvpiac 28,9 százalékát jelenti, vagyis 13,2 milliárd forintot. 2014-ben az ágazat könyvpiaci részesedése még magasabb, 30,3 százalék, azaz 13,4 milliárd forint volt.
    

A szépirodalmi, fikciós művek kategóriája tavalyi 12,2 milliárd forintos forgalma a piac 26,6 százalékét tette ki, ez 11,8 százalékos csökkenést jelent a megelőző esztendőhöz képest, amikor az ágazat forgalma 13,8 milliárd forint volt.
    

A szakkönyvek, tudományos művek, lexikonok, szótárak, valamint az egyéb, felsőoktatásban használatos kiadványok könyvpiaci forgalma 2015-ben jelentősen növekedett, 16,2 százalékkal. 2015-ben a kategóriában 6,4 milliárd forintos forgalmat regisztráltak a 2014-es 5,5 milliárd forintos forgalommal szemben. Az ágazat könyvpiaci részesedése tavaly így elérte a 14,1 százalékot.
    

Az évek óta bővülő piacú gyermek- és ifjúsági könyvkiadás a MKKE közleménye szerint tavaly is a magyar könyvkiadás egyik húzóágazatának bizonyult. A közoktatási tankönyvek nélküli, szabadforgalmú könyvpiacon a fiataloknak szóló művek részesedése immáron 28,5 százalék volt. Az ágazat 13,1 milliárd forintos forgalma 23,9 százalékos növekedést jelent a 2014-es adatokhoz képest.
    

Szintén növekedést mutat az idegen nyelvű könyvek magyarországi importjának forgalma. A külföldről átvett tankönyveket is ide számítva, a 3,9 milliárd forintos importforgalom 9,1 százalékos növekedéssel 2015-ben a teljes könyvpiac 8,6 százalékát tette ki. A nem papíralapú, e-könyvek és hangoskönyvek 2015-ös könyvpiaci forgalma 771 millió forint volt, ami a teljes piac 1,68 százalékát fedi le.
    

A közlemény szerint a MKKE a statisztikai összesítéshez 163 cég forgalmi adatait vette figyelembe. A szervezet úgy becsüli, hogy a félárú könyvek elmúlt évi forgalma megközelítően 800 millió forint volt, míg az évente csupán néhány könyvet megjelentető intézmények, egyesületek, kis kiadók becsült forgalma 550 millió forintot tett ki.
    

A legnagyobb, közoktatási tankönyveket megjelentető cégek kiesésével az évi egymilliárd forint forgalmat elérő könyvkiadók száma 2015-ben 13 volt, amelyek könyvtermése képezte az éves összforgalom csaknem felét, 49,6 százalékát - áll a közleményben, amely kiemeli: míg 10 évvel ezelőtt a külföldi tulajdonban lévő könyvkiadók magyarországi piaci részesedése elérte az összforgalom egynegyedét, addig tavaly a külföldiek magyarországi leányvállalatai, valamint a tulajdonrészükkel működő vegyesvállalati kiadók a szabadforgalmú könyvpiac mintegy 7,3 százalékát birtokolták.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Kupihár Rebeka A heterók istenéhez kötetbemutatójáról
A Könyvfesztiválon Pierre Assouline-t kérdezték a Goncourt-díjról
Bemutatták a Sir Gawain és a zöld lovag legújabb fordítását

Más művészeti ágakról

építészet

Huszadik Média Építészeti Díja finálé
A BIFF filmfesztivál UNSEEN fotókiállítása
art&design

A besorolás deficitje


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés