art&design
Ebből az alkalomból a hétvégén a cseh Nemzeti Galéria minden kiállítása ingyenesen volt látogatható és sokféle, felnőtteknek és gyerekeknek, fiataloknak szánt, színes kísérőrendezvényen is részt vehettek az érdeklődők.
A galéria székhelyén, a Vásárpalotában hétfőn nyílik meg az a kiállítás, amely átfogó válogatást ad Aj Vej-vej kínai képzőművész és emberi jogi aktivista monumentális műveiből. A Vásárpalota épülete előtt már pénteken felállították a híres Sárkányfejeket, de ezeket a Prágában tartózkodó kínai művész szinte azonnal letakartatta, hogy tiltakozzon a cseh kormányzat menekültekkel szembeni - szerinte embertelen és hibás - politikája ellen. A Sárkányfejek szombaton azonban már újra láthatóak voltak.
Ugyancsak hétfőn lesz a hivatalos megnyitója El Hadji Sy szenegáli festőművész és kulturális aktivista műveiből. A performanszairól elhíresült művésznek ez az első kiállítása Csehországban. A festő személyesen is részt vesz kiállításának megnyitóján majd egy workshop keretében fiatal cseh művészekkel találkozik.
Andy Warhol (1928-1987), az amerikai pop-art legendás mesterének műveiből a Salma-palotában láthatnak válogatást az érdeklődők. Warhol ruszin nemzetiségű szülei az egykori Felső-Magyarországon Kassától nem messze laktak.
Mindhárom prágai kiállítás július elejéig tekinthető meg.
A prágai Nemzeti Galéria elődje, az Obrazárna (Képtár) 1796-ban nyílt meg a korabeli hazafias érzelmű cseh képzőművészek egy csoportjának a kezdeményezésére, hogy lehetőséget teremtsenek alkotásaik bemutatására a nagyközönségnek.
Az 1948-as kommunista hatalomátvétel után, 1949-ben, törvényt fogadtak el, amelynek alapján a prágai Nemzeti Galéria hivatalos állami intézménnyé vált és jelenleg is így működik. A Nemzeti Galéria ma több prágai palotában állandó kiállításokon mutatja be a tulajdonában lévő cseh, illetve külföldi képzőművészeti alkotásokat, és emellett rendszeresen különféle időszaki kiállításokat is rendez.