bezár
 

art&design

2016. 02. 03.
Rendhagyó kiállításon mutatják be a Legenda című szobor történetét Zalaegerszegen
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Kultúrházak éjjel-nappal sorozat keretében Götz János Legenda című szobrának történetét, bronzba öntésének folyamatát mutatják be Zalaegerszegen, az Apáczai Művelődési Központban.

A pénteken nyíló kiállításon tablóképeken, fotókon, korabeli feljegyzések segítségével dokumentálják a szobor történetét - mondta el Bényi Zoltán, a kiállítás szervezője az MTI-nek.
    

prae.hu

Felidézte, hogy az Európa egyik legmonumentálisabb körplasztikájának számító Legenda című lovas kompozíciót 1970-ben készítette el Götz János(1941-1971) szobrászművész. Az ágaskodó lovon ülő, győztes harcosnak emléket állító műalkotást két évvel később Zalaegerszegen, szabadtéren akarták felállítani, de ez az elképzelés a korrózióveszély miatt meghiúsult.
    

A város tulajdonában lévő szobrot átmenetileg a Göcseji Múzeum raktárában helyezték el, majd a nyolcvanas évek végén egy miskolci kiállításon mutatták be. Az alkotás ezt követően a művész szülőföldjéhez, Hercegkúthoz közeli Sátoraljaújhelyre került és csak az ezredforduló előtti évben szállították vissza a zalai megyeszékhelyre. A nagy sikerű kiállítást követően zárt térben helyezték el a szobrot, de körvonalazódott az az elképzelés is, hogy a kompozícióról készítsenek egy "köztéri bronzváltozatot" is.
    

A bronzszobrot Farkas Ferenc tervei alapján a szentendrei műhelyben öntötték formába, a csiszolást és a "végső simítást" is a bocföldei szobrászművész készítette el.
    

Bényi Zoltán végig követte a szoboröntés folyamatát, dokumentumokat, fotókat készített, amelyeket a pénteken nyíló kiállításon lesznek láthatók. A tárlat célja, hogy egy konkrét alkotáson keresztül bemutassák a bronzszobor készítésének teljes folyamatát - emelte ki Bényi Zoltán. A kiállítás március 5-ig tekinthető meg.
    

Szólt arról is, hogy a Kultúrházak éjjel-nappal program folytatásaként szombaton a zalai hagyományokat elevenítik fel Apáczai Művelődési Központban: a farsangi játszóházban maszkokat készítenek, táncházat rendeznek. Az Énekmondó együttes Kiabál a maszkabál címmel tart zenés farsangi műsort.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Gondolatok Metzing Eszter The skin sees when the eyes touch című kiállításáról, Inda Galéria / Budapest
art&design

Enyedi Zsolt a Szófiai Liszt Intézet rezidenciaprogramján rendezett kiállításáról
Az Amikor Galéria debütálása a művészeti galériák soraiban

Más művészeti ágakról

színház

A MáSzínház KÖT-EL-ÉK – „Okos lány, túlteszi magát rajta!” előadásáról
Gimesi Dóra: Amikor mesélni kezdtek a fák
színház

Interjú Pálffy Tibor színésszel külső-belső tényezőkről, színházi igazságról, és szerepről
Bartók György szerzői estje a Fugában


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés