bezár
 

építészet

2009. 02. 15.
Könyv a rendszerváltás után épült evangélikus templomokról
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A rendszerváltás után épült 31 evangélikus templomot mutatja be az a több mint 300 oldalas kötet, amelyet a Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) jelentetett meg.

prae.hu

Kendeh Péter, a könyvet gondozó Luther Kiadó igazgatója elmondta: az 1990-től 2006-ig épült 24 evangélikus, valamint 7, evangélikus és református összefogással épült templom mindegyikét bemutatja a kötet, a jelentősebbeket 8-10 oldalon, a kevésbé ismerteket 4-5 oldalon. Mindegyik templomhoz tartozik a képeken és a szövegen kívül egy-egy alaprajz és homlokzati rajz.

A kiadvány első részében különböző tanulmányok találhatók, ifjabb Hafenscher Károly, az egyház korábbi irodaigazgatója az evangélikus templombelsők vallási, liturgikus szerepéről, Krahling János egyetemi docens építész a második világháború előtti evangélikus építészeti alkotásokról ír. Az 1990 utáni épületek elé Masznyik Csaba építész írt tanulmányt - folytatta.

Kendeh Péter utalt arra: a könyv arról is szól, hogy az utóbbi időkben ott is épültek evangélikus templomok, ahol eddig egyáltalán nem voltak, például Békásmegyeren, Szentendrén, Dunaújvárosban és Siófokon, Balatonfüreden, Balatonszárszón, Balatonbogláron. Ezeken a helyeken a társadalmi igény keltette életre ezeket az egyházi épületeket, mert az egyházközségek egyre nagyobbak lettek - tette hozzá.

A kiadó igazgatója közölte, hogy a templomokat tervező építészek között található Benczúr László, Csomay Zsófia, Kocsis József, Kra:hling József, Makovecz Imre, Nagy Tamás és Pazár Béla. Arra is kitért, hogy az építészek terveit szakmai zsűri, az MEE építésügyi bizottsága értékelte.

A könyvben az is szerepel, hogy a szakma szerint az 1990 utáni evangélikus templomépítészet művei minőségét tekintve "messze kiemelkednek" a többi egyház építményei közül - tette hozzá.
A könyv fényképeit Hajdú József fotóművész, grafikáját Hübner Teodóra készítette. A legújabb evangélikus templomokról szóló kötetet február 26-án mutatják be Budapesten.

nyomtat

További írások a rovatból

építészet

Huszadik Média Építészeti Díja finálé
építészet

Pesti Attilával az okosotthonok kérdéseit jártuk körbe
építészet

Reflexió a girlscanscan Tripping on Modernist Monuments című kiállításáról

Más művészeti ágakról

gyerek

Jubileumi kiállítás a Deák17-ben
Bill Viola, a videóművészet úttörőjének tárlata Budapesten
Margherita Vicario: Gloria! - XXII. Olasz Filmfesztivál - MittelCinemaFest 2024
Mit jelent az ifjúsági irodalom ma? – kerekasztal-beszélgetés


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés