irodalom
A domborműves emléktábla avatásán Simicskó István honvédelmi miniszter hangsúlyozta, hogy Für Lajos a rendszerváltás egyik meghatározó személyisége volt.
A miniszter Für Lajos két jellemvonását idézte fel: elkötelezettségét a magyarság ügye iránt, illetve szerénységét és emberségét.
Für Lajos a szív és a jellem műveltségét hordozta. És ismerte a legfőbb parancsot: mindent tegyél meg a nemzetedért. "Fontos, hogy emlékezzünk azokra az emberekre, akik sokat tettek a magyarságért" - mondta Simicskó István. Közölte: Für Lajos olyan politikus volt, aki a honvédelem, a magyar katonák, az ország biztonságának ügyét szolgálta, megérdemli hogy emlékezzenek rá.
Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke felidézte: 1987 augusztusában, amikor egy ellenzéki találkozóról tartottak haza, Für Lajos azt mondta neki: "egy találkozóról lenne szó (...), Lakitelken. Meg tudod csinálni?" Ebből lett a lakitelki találkozó szeptember 27-én - tette hozzá.
Elmondta azt is, hogy amikor 1988-ban a Jurta színházban tartottak több száz ember előtt egy nagyobb összejövetelt, és Für Lajos azt mondta neki, "ne csak beszélj, mondjál is valamit!", miután visszajött, a néhai honvédelmi miniszter azzal fordult hozzá: "a próbatételt kiálltad".
Bíró Zoltán, az MDF alapító elnöke azt hangsúlyozta, hogy Für Lajos politikai pályájáról időnként megemlékeznek, történésziről azonban kevésbé. Für Lajos "csatát vívott" a szakmájában, ami az ő győzelmével végződött. Nem lábjegyzetekben gondolkodott, hanem értelmes, közérthető magyar mondatokat írt - mondta.
A megemlékezés végén a megjelentek közül többen koszorúkat, mécseseket helyeztek el az emléktáblánál.