irodalom
Hozzátette: mivel jelenleg nincs rendezett törvényi szabályzás arról, hogy a könyv terméknek vagy szolgáltatásnak minősül-e az iparűzési adó számításakor, az elmúlt hónapokban országszerte súlyos, több tízmillió forintos büntetéseket róttak ki több könyvkiadóra a helyi önkormányzatok.
"Úgy érezzük, mintha néhány önkormányzat és az általuk üzemeltetett ellenőrzési hivatalok vagy adóbeszedési főosztályok egyszerűen a magyar könyvszakma egy részének tönkretételére készülnének" - fogalmazott Kocsis András Sándor, aki egyben a Kossuth Kiadó Zrt. vezetője is.
A kiadót jelenleg 70 millió forintos bírság fenyegeti, mivel az ötéves vizsgálatot elvégző szervek úgy ítélték, hogy hibásan könyvelték szolgáltatás helyett termékként a kiadott könyveket. "Ez nagyjából egy közepes méretű könyvkiadó éves árbevétele, ekkora összeget nem tudunk kigazdálkodni" - érzékeltette a helyzetet.
Bár létezik olyan állásfoglalás, amely a könyvet szolgáltatásnak minősíti az iparűzési adó számolásakor, magából az általános forgalmi adóról rendelkező törvényből is az következik, hogy a könyv termék, hiszen a kiadók a nyomdáktól a termékekre vonatkozó öt százalékos áfával vehetik át a könyveket - emelte ki Kocsis András Sándor, aki úgy véli, a szabályozatlanság hátterében "politikai trehányság" állhat.
A sajtótájékoztatón jelen volt Katona Ildikó, a szegedi székhelyű Könyvmolyképző Kiadó tulajdonosa is, aki elmondta, hogy a helyi önkormányzattól 27 millió forintos büntetést kaptak, amiért termékként adóztak a kiadott könyveik után.
Hozzátette: ugyan beadták a bírósági keresetet a döntés ellen, kérvényezték a kifizetés felfüggesztését, az önkormányzat "lenullázta" a bankszámláikat, így kétségessé vált az is, hogy a jövő hónapban tudnak-e fizetni az alkalmazottaiknak.
Kocsis András Sándor szerint a kiadókat emiatt országos szinten akár több mint 500 millió forintos veszteség is érheti, ennek megakadályozása érdekében szükség esetén a strasbourgi bírósághoz fordulnak. A szervezet levélben kérte az ügy rendezését Varga Mihály nemzetgazdasági minisztertől.
"A magyar kultúra és identitás egyik legfontosabb letéteményese a könyvkiadás" - fogalmazott Kocsis András Sándor. Kitért arra is, hogy a magyar állam összesen mindössze 600-700 millió forinttal támogatja a könyvkiadást éves szinten, miközben a kiadók 4-5 milliárd forint adót fizetnek.