art&design
Van az alkotások között palóc áttört fafaragás és szerepelnek fazekas munkák is.
Molnár Éva, a könyvtár igazgatója az Adj esélyt, hogy jóvátegyem! című kiállítás megnyitóján arról beszélt, hogy a mai világban egyre többet beszélünk az együttműködésről, ami nem más, mint ajtónyitás egymás felé. A börtön nem nyitott tér, mint a könyvtár, fizikailag ez az ajtónyitás itt nem valósulhat meg, de eszmeiségében igen - vélekedett.
Dániel Zoltán, Salgótarján alpolgármestere köszöntőjében a büntetéspolitika kihívásának nevezte, hogy megoldást találjon az elkövetők társadalmi integrációjára, ezért meg kell ragadni új lehetőségeket, amelyek hatékony eszközként szolgálhatnak a bűnismétlés visszaszorítására - mondta, jó példaként említve, hogy a Balassagyarmati Fegyház és Börtönben Lencsés Zsolt festőművész irányításával néhány éve önkéntes fogvatartottak újították fel a börtönkápolnát, ami azóta bekerült a Nógrád megyei értéktárba.
Szeretnénk megmutatni, hogy a bűnt elkövető emberben is van érték - mondta Budai István, a fegyház és börtön parancsnoka, aki a kiállításon egy indiai, a börtönben rendszeresen idézett mondást is ismertetett: a szenteknek is volt múltjuk, a bűnösöknek is kell hogy legyen jövőjük.
Vannak olyan festmények, amelyek elgondolkodtatnak, hogy megéri-e például egy hétvégi szórakozás után rablást elkövetni - mondta a parancsnok, hozzátéve, hogy bűnmegelőzési kiállításnak is felfogható a bemutatott anyag.
A rendezvényen az alkotók közül a börtön két elítéltje vett részt, az alkotások december 8-ig láthatók.