irodalom
Az alapítványt Szervátiusz Tibor szobrász és felesége, Szervátiusz Klára hozta létre a művész édesapja, Szervátiusz Jenő születésének 100. évfordulóján, 2003-ban. Emellett megalapították a Szervátiusz Jenő-díjat azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet a Kárpát-medencében alkotó magyar művészek munkáira - közölte az alapítvány az MTI-vel.
A méltatás szerint Győrfi Lajos szobrászművész a "nemzeti kultúra gyökereit is felmutató" magas színvonalú köztéri szobrászatáért érdemelte ki az elismerést. Kovács András a magyar nemzeti kultúra erdélyi reneszánsz, közép- és újkori művészeti értékeinek dokumentálásáért, megismertetéséért, valamint publikálásáért részesült a díjban, míg Döbrentei Kornél a magyar irodalom "legnemesebb hagyományainak folytatásáért, a nemzetért elkötelezett magas színvonalú írásművészetéért" kapta a kitüntetést.
Tiffán Ede a magyar borkultúra színvonalának, "a magyar bor minőségének emeléséért folytatott sok évtizedes munkájáért, valamint a magyar művészet, művészek támogatásáért" részesült a díjban.
Az idei díjátadón Szervátiusz Tibor szobrászművész 85. születésnapját is megünnepelték.
Az elismerés Szervátiusz Jenő (1903-1983) kolozsvári születésű szobrász nevét viseli. Az ő munkája többek között Tamási Áron síremléke Farkaslakán - amelyet fiával, Tiborral közösen készített -, a Jókai-emlékkő Pápán, valamint a Cantata Profana, amely Sopronban, az erdészeti egyetemen áll.