art&design
A közlemény szerint a Kossuth tér újjáépítésekor Lugossy Mária Forradalom lángja című térplasztikáját az Országgyűlés Hivatala Nyergesújfalura szállíttatta, mivel a gránit tömb egy részén - a szakértői vizsgálat megerősítése szerint valószínűleg a gázláng hőhatása, valamint a téli fagyok következtében - repedések keletkeztek, amelyek jól láthatóak az elszállítás előtti fotókon is.
Az Országgyűlés Hivatala minden támogatást megad ahhoz, hogy a felújítás végeztével és a további károsodást kiküszöbölő műszaki megoldás kidolgozását követően a szobrot a forradalom 60. évfordulójára méltó helyen lehessen felállítani - áll a közleményben, amely szerint a Steindl Imre Programiroda (SIP) erről hónapokkal ezelőtt tájékoztatta az alkotó jogörökösét, akit egyúttal felkért az új helyszín megtalálására.
A közlemény kitér arra is, hogy az új, műszakilag is alkalmas helyszín kiválasztása az ötvenhatos szervezetek tudomásával és jóváhagyásával történhet meg.
A Kossuth tér rekonstrukciójakor a SIP "különös gonddal járt el, hogy az 56-os forradalom e fontos helyszíne méltó módon emlékeztessen az itt történt borzalmakra" - fogalmaz a közlemény, felidézve, hogy a Földművelésügyi Minisztérium épületén megőrzött golyónyomok és a hősök előtt tisztelgő kőtábla mellett az Országgyűlés Hivatala kialakított egy új, elmélyülésre is alkalmas, a forradalom idején eldördült sortüzekről részletesen tájékoztató emlékhelyet, valamint a víztükör mellett olvasható Szent Pál idézet is az 1956-os eseményeknek állít emléket.
Az Ötvenhatos Emlékbizottság elnöke, Mécs Imre október 22-én a Kossuth térre szervezett Vissza a Forradalom lángját!elnevezésű megemlékezésen arról beszélt, hogy a szobrot a jelenlegi kormány "önhatalmúlag, titokban ismeretlen helyre eltüntette".